Akademickie Biuro Karier

24. edycja programu stypendialnego L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Bądź inspiracją w świecie nauki – 8 marca ruszył nabór do 24. edycji programu stypendialnego L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Nauka rozwija się dzięki różnorodności, dlatego każdą kobietę, która może wnieść w nią wkład, należy wspierać w realizacji jej aspiracji1 – to kluczowy wniosek, który wynika z dokumentu Closing the Gender Gap in Science, opracowanego przez UNESCO. Osiągnięcia polskich badaczek już od ponad 23 lat doceniają organizatorzy programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. Celem tego wyjątkowego konkursu stypendialnego jest promowanie kobiet w nauce i wspieranie ich badań. 8 marca ruszył nabór zgłoszeń do 24. edycji programu. Badaczki mogą składać wnioski do 5 maja br.

Kobiety mają siłę, by zmieniać świat

Osiągnięcie równości płci w nauce będzie miało kluczowe znaczenie, jeśli jako społeczeństwo mamy stawić czoła złożonym globalnym wyzwaniom, takim jak zmiana klimatu, utrata różnorodności biologicznej, ubóstwo i potrzeba etycznego podejścia do sztucznej inteligencji. Problemy te wymagają wieloaspektowego podejścia i różnych perspektyw, co sprawia, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni wnosić swój wkład w rozwój nauki. Pomimo pewnego postępu, jaki nastąpił w ostatnich dziesięcioleciach, równość płci w nauce nadal nie jest osiągnięta – dziś zaledwie co trzeci naukowiec to kobieta2. Dlatego tak ważne jest wspieranie badaczek i stworzenie dla nich możliwości i przestrzeni do rozwoju zawodowego i osobistego. Podążając za ideą niwelowania barier i podkreślania sukcesów naukowych kobiet, Polska ponad 20 lat temu włączyła się w globalną inicjatywę For Women in Science, której częścią jest właśnie program L’Oréal i UNESCO Dla Kobiet i Nauki. Jego cel to nieustanne wspieranie osiągnięć naukowczyń, a także popularyzacja nauki i karier badaczek wśród młodszych pokoleń. Misją programu jest uświadomienie społeczeństwu, że pełnego postępu naukowego i technologicznego nie można osiągnąć bez kobiet.