Akademickie Biuro Karier

Biblioteka CPSiA

Otwartość na ludzi, ciekawość, kreatywność, odwaga i zaangażowanie – to składniki przepisu na dobry początek w pracy. Dzięki pozytywnemu nastawieniu masz szansę wiele się nauczyć.

 

Zdobywanie doświadczenia to proces, który może rozpocząć się np. w trakcie studiów. Podjęcie pierwszej pracy jest ważną decyzją – sprzyja rozwojowi i pomaga układać plany zawodowe. Aby dobrze wykorzystać czas w pracy:

 1. Poznaj swoje obowiązki

Zakres Twoich obowiązków wynika z umowy w sprawie pracy. Przeczytaj uważnie dokument, zanim go podpiszesz. Ważne, żebyś angażował się w zadania i starał się jak najwięcej nauczyć.

 1. Zadawaj pytania

Pierwsze dni w pracy to czas nauki. Pytaj, aby poszerzyć wiedzę i zrozumieć jak najwięcej. Ważne jednak, żebyś z czasem stawał się coraz bardziej samodzielny

 1. Bądź uważny

W pracy należy również obserwować. Przyglądając się działaniom doświadczonych kolegów, masz okazję odkrywać nowe metody pracy i… weryfikować swoje wyobrażenia na temat zawodu.

 1. Nawiązuj relacje

Przebywanie w środowisku firmowym to doskonała okazja, by zawierać nowe znajomości. Warto zachować otwartość na ludzi i przyczyniać się do budowania dobrej atmosfery. Jest to korzystne nie tylko dla Ciebie, ale również dla współpracowników. 

 1. Pokonuj przeciwności i ograniczenia

Pierwsze dni w pracy nie są łatwe, ale dzięki trudnościom możesz lepiej poznać siebie i nauczyć się funkcjonowania w firmie, mimo że towarzyszy Ci stres, uczucie niepewności itd. Pokonując ograniczenia, budujesz zdrowe poczucie własnej wartości.

 1. Dziel się pomysłami

Jako osoba, która przyszła „z zewnątrz”, możesz wymyślać nowatorskie rozwiązania, przynoszące powiew świeżości. Nie bój się mówić o swoich pomysłach. Ważne jednak, żebyś zachował pokorę i unikał głośnego oceniania i komentowania działań podejmowanych w firmie.

 1. Ucz się

Dzięki skromności i świadomości własnych braków możesz uczyć się i rozwijać. Korzystaj z szans, które daje Ci pracodawca. Angażuj się w ciekawe i wymagające projekty, bierz udział w szkoleniach, podejmuj dodatkowe aktywności, np. rozpoczynając studia podyplomowe. Taka postawa pozwoli Ci odnieść sukces.

 

Więcej informacji o pierwszej pracy i nie tylko znajdziesz w dziale Student na: https://porady.pracuj.pl/student/

Bycie niezależnym, możliwość wyboru miejsca i czasu pracy, uzyskiwanie większych zarobków – to tylko niektóre korzyści wynikające z samozatrudnienia. Podpisując umowę B2B, musisz jednak liczyć się z brakiem uprawnień pracowniczych, takich jak m.in. płatny urlop wypoczynkowy.

 

B2B – to skrót z języka angielskiego, który tłumaczymy: business-to-business. Oznacza prowadzenie transakcji/interesów między podmiotami gospodarczymi – minimum dwiema firmami, ale może być ich więcej. O czym warto pamiętać, zanim zdecydujemy się na taką formę działania? Przedstawiamy najważniejsze informacje:

 

 1. Na czym polega umowa B2B?

Aby móc prowadzić transakcje/interesy z inną firmą, koniecznie trzeba posiadać własną działalność gospodarczą. Więcej o tym, jak ją założyć, znajdziesz tutaj: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/?D;d7c9b4fb-263f-4e59-9e88-11ed8cf426c9. Umowa B2B zwykle reguluje wszystkie istotne elementy dotyczące współpracy pomiędzy stronami, takie jak m.in. rodzaj zlecenia, efekty, terminy, wynagrodzenie.

 

 1. Niezależność, ale i ryzyko

Przy samozatrudnieniu pracuje się na własny rachunek, ale i na własne ryzyko. Ma się też swobodę wyboru miejsca i czasu pracy – chyba że zostało to dokładnie uregulowane z kontrahentem. W wielu przypadkach możliwa jest np. praca zdalna.

 

 1. Umowa B2B nie podlega pod przepisy kodeksu pracy

Podjęcie współpracy z inną firmą – na zasadzie umowy B2B – nie jest uregulowane przez kodeks pracy, a przez kodeks cywilny. Nie możesz więc korzystać z uprawnień pracowniczych, takich jak m.in. płatny urlop wypoczynkowy czy macierzyński.

 

 1. Możliwość uzyskiwania większych zarobków

Samozatrudniony może skorzystać z niższych składek ubezpieczeniowych niż etatowiec. Ma też możliwość wliczania określonych wydatków w koszty, tym samym zmniejszając wysokość podatku. Jaka jest różnica pomiędzy zarobkami netto na umowie o pracę, umowie- zlecenie, umowie o dzieło, a umowie B2B? Skorzystaj z kalkulatora Pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen

Wskazówki, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej

Spotkanie z potencjalnym pracodawcą wcale nie musi być stresujące – pod warunkiem, że się do niego dobrze przygotujesz. W tym celu możesz zebrać ważne informacje na temat firmy, w której chcesz pracować. Warto też zastanowić się nad odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.

 

Wskazówka 1: Zadbaj o właściwy dress code

Przed rozmową sprawdź, jaki dress code obowiązuje w firmie, w której starasz się o pracę. W korporacjach najczęściej wymaga się ubioru bardziej formalnego, choć zależy to głównie od branży. Strój powinien być dopasowany do kultury organizacyjnej – zawsze sprawdzi się biała, wyprasowana koszula w przypadku mężczyzn. Kobiety mogą postawić na marynarkę i spódnicę w stonowanych kolorach. Warto zadbać o profesjonalny wygląd.

Wskazówka 2: Przeanalizuj swoje CV

Informacje zawarte w życiorysie będą punktem odniesienia podczas konwersacji z rekruterem. Przeczytaj je dokładnie kilka razy. Zastanów się, w jaki sposób rozwinąć poszczególne punkty, żeby odpowiednio się zaprezentować. Pokaż w trakcie spotkania, że jesteś zmotywowany do pracy i krótko podsumuj swoje dotychczasowe osiągnięcia.

Wskazówka 3: Przygotuj pytania

Warto przygotować sobie pytania do pracodawcy, aby pod wpływem emocji nie zapomnieć o czymś istotnym. W ten sposób wykażesz się też profesjonalizmem oraz poważnym podejściem do procesu rekrutacji. Zapytaj o możliwości rozwoju zawodowego, wielkość zespołu, wyzwania wiążące się z danym stanowiskiem, pożądane kompetencje miękkie itp.

Wskazówka 4: Zastanów się nad swoimi odpowiedziami

Na większość pytań rekrutera można się przygotować, ponieważ tego rodzaju rozmowy wyglądają podobnie. Zastanów się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami, przypomnij sobie największe sukcesy zawodowe, zweryfikuj, co jest dla Ciebie największym wyzwaniem w pracy i pomyśl, jak wyobrażasz sobie swój rozwój w najbliższych latach.

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/z-zycia-pracownika/jak-napisac-wypowiedzenie-umowy-o-prace

Decydując się na wykonywanie wybranego zawodu, powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko swoje umiejętności, ale także cechy charakteru. Nie każdy lubi działać w zespole. Nie wszyscy chcą spędzać cały dzień za biurkiem. Poznaj popularne typy osobowości, a dowiesz się, w jakiej pracy najlepiej się odnajdziesz.

 1. Typ oddany

W firmie liczy się dla Ciebie identyfikacja z grupą – chętnie współpracujesz, pomagasz i uczysz się od innych. Nie aspirujesz do pozycji lidera, ponieważ czujesz się niekomfortowo w atmosferze napięcia i rywalizacji. Jesteś otwarty na kontakty z ludźmi, tworzysz z nimi wartościowe relacje, zwracasz uwagę na ich potrzeby. Najlepiej sprawdzisz się w zawodach, które wymagają realizowania konkretnych zadań. Mogą to być np.:

 • specjalista ds. obsługi klienta
 • sekretarka
 • pracownik socjalny
 1. Typ sumienny

Masz silne poczucie obowiązku. Jesteś pracowity i w pełni zaangażowany w powierzone zadania. Działasz z precyzją i skupiasz się na realizacji celów – czasem nie możesz znaleźć czasu na odpoczynek i na luźne rozmowy z kolegami. Trudno Ci opanować stres, ponieważ dużo wymagasz od siebie, ale również od innych. Jeśli jesteś typem sumiennym, sprawdzisz się w takich zawodach jak:

 • prawnik
 • księgowy
 • lekarz
 1. Typ samotniczy

Współpraca w dużym zespole jest dla Ciebie męcząca i nie daje Ci satysfakcji. Wolisz samodzielnie skupić się na wyznaczonych działaniach. Masz dobrze rozwiniętą wyobraźnię i bogaty świat wewnętrzny – najlepiej funkcjonujesz w środowisku, które bardzo dobrze znasz. Potrafisz być zdyscyplinowany i konkretny, ale tylko w przypadku, kiedy sam tworzysz swoje warunki pracy. Najlepiej sprawdzisz się jako:

 • pisarz
 • naukowiec
 • architekt

 1. Typ pewny siebie

W pracy lubisz podejmować wyzwania. Nakręca Cię wysoki poziom adrenaliny, chcesz imponować innym, zależy Ci na tym, żeby ludzie Cię podziwiali. Jesteś urodzonym przywódcą i zawsze przejmujesz inicjatywę. Konsekwentnie dążysz do realizacji planów, potrafisz wykazywać się cierpliwością oraz pełnym zaangażowaniem. Masz dużo energii do działania, ale denerwują Cię słowa krytyki i odmienne opinie. Zawody idealne dla Ciebie to:

 • handlowiec
 • manager
 • pracownik medialny

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/zwolnienie-chorobowe-wszystko-co-warto-wiedziec

Prośba o podwyżkę bez uzasadnienia z pewnością nie pozwoli nam osiągnąć pożądanego efektu. Do rozmowy z szefem trzeba się właściwie przygotować. Na decyzję kierownika mogą mieć wpływ różne czynniki, takie jak: wielkość firmy, sytuacja w branży, a także rodzaj stanowiska.

Porada 1: Porównaj zarobki w branży

Przygotowując się do negocjacji płac, powinieneś sprawdzić, jakie zarobki występują na podobnym lub tym samym stanowisku. Dzięki temu łatwiej będzie Ci sprecyzować realne oczekiwania. Podanie zbyt wysokiej kwoty, która nie pokrywa się z przeciętnym wynagrodzeniem w danej branży, raczej nie przekona pracodawcy. Aby sprawdzić warunki finansowe w Twoim sektorze, skorzystaj z porównywarki zarobków: https://zarobki.pracuj.pl/

Porada 2: Zbierz niepodważalne argumenty

Chcąc więcej zarabiać lub otrzymać dodatkowe benefity, nie wystarczy powiedzieć, że mamy wystarczający staż pracy i jesteśmy bardzo dobrzy w tym, co robimy. Warto poczekać na dogodny moment – weź pod uwagę sytuację finansową przedsiębiorstwa i zbierz wyniki swoich działań. W czasie negocjacji powinieneś przedstawić dowody i konkretne przykłady osiągnięć, które np. znacząco wpłynęły na sprzedaż lub pozwoliły lepiej zrealizować projekt.

Porada 3: Zastanów się nad innymi korzyściami niż wyższa pensja

Uzyskanie lepszego wynagrodzenia czasem nie jest możliwe z różnych przyczyn. Warto zatem zastanowić się nad innymi korzyściami pozapłacowymi. Pomyśl, jak one wpłyną na Twoje zadowolenie ze współpracy z daną firmą. Udogodnieniem może być na przykład elastyczny czas pracy albo możliwość wykonywania obowiązków zdalnie raz lub dwa razy w tygodniu.

Porada 4: Nie przedstawiaj swojej prywatnej sytuacji

Gdy przygotowujesz silne argumenty mające przekonać szefa do podwyżki, zrezygnuj z opisywania prywatnych historii i osobistych spraw. Nie powołuj się na trudną sytuację finansową lub kłopoty rodzinne. Zachowaj profesjonalizm i trzymaj emocje na wodzy. Zapisz na kartce swoje racje, zanim przedstawisz je kierownikowi.

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/bola-cie-plecy-oto-6-szybkich-cwiczen-do-wykonania-w-pracy

Networking oznacza nawiązywanie relacji biznesowych w celu budowania współpracy, wymiany informacji lub umiejętności. Posiadanie sieci kontaktów ma wiele zalet – może na przykład pomóc w znalezieniu atrakcyjnej posady i rozwinięciu kariery. Sprawdź, jak stworzyć swoją bazę znajomości.

Zasada 1: Zawsze bądź przygotowany

Nigdy nie wiadomo, kiedy nadarzy się okazja do spotkania nowych osób związanych z branżą, w której pracujesz lub chcesz pracować. Pamiętaj więc, żeby mieć przy sobie wizytówki, które będziesz mógł wręczyć swoim rozmówcom. Dobrym pomysłem okaże się również przygotowanie krótkiej prezentacji o swojej działalności.

Zasada 2: Bierz udział w konferencjach i imprezach branżowych

Aby rozwijać sieć kontaktów, należy podejmować aktywne działania. Wybierz się na targi pracy, konferencje, spotkania branżowe czy inne wydarzenia związane z Twoim sektorem. Nie tylko zdobędziesz wiedzę, ale poznasz też wielu specjalistów, którzy chętnie nawiążą rozmowę i podzielą się swoim doświadczeniem. Znajdziesz odpowiedzi na nurtujące pytania, a ponadto zdobędziesz kilka nowych kontaktów.

Zasada 3: Zdefiniuj swoje cele

Jasne określenie swoich celów zawodowych ma bardzo duże znaczenie w nawiązywaniu relacji. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedzieć, co chcesz osiągnąć. Poświęć zatem trochę czasu, żeby zastanowić się, czego tak naprawdę poszukujesz i jakie znajomości mogą być ważne dla Twojej kariery.

Zasada 4: Nie skupiaj się tylko na własnych korzyściach

W networkingu chodzi przede wszystkim o wzajemne korzyści – pomoc, dzielenie się wiedzą, potrzebnymi informacjami itd. Pamiętaj, żeby dawać od siebie, a nie tylko skupiać się na otrzymywaniu. Ustal, jakie są Twoje największe wartości. Stale pracuj nad swoją charyzmą i wzmacniaj pewność siebie. W tym celu możesz np. poznawać techniki relaksacyjne i nauczyć się panować nad stresem.

Przeczytaj również:porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/kodeks-pracy-o-czym-mowi-i-w-czym-pomaga

Studia pomagają zdobyć niezbędny warsztat dziennikarski i nawiązać pierwsze znajomości w środowisku mediów. Jednak to właśnie praktyki będą kluczowym etapem  – pozwolą rozwinąć wiele umiejętności i poznać branżę od podszewki. Pamiętaj, żeby przygotować profesjonalne CV i list motywacyjny.

Gdzie szukać ofert praktyk na dziennikarstwie?

 1. Odwiedź strony internetowe swoich ulubionych redakcji

Marzysz o pracy w konkretnej firmie wydawniczej, telewizji lub stacji radiowej? W takim razie powinieneś zajrzeć na stronę wybranego medium. Zapoznaj się z zakładką „kariera”. Być może trwa właśnie rekrutacja. Sprawdź, czy istnieje możliwość odbycia praktyk lub wyślij zapytanie drogą mailową.

 1. Wybierz się do siedziby pracodawcy

Pokaż, że jesteś osobą ambitną, zaangażowaną i wychodzącą z inicjatywą – te cechy z pewnością charakteryzują dobrego dziennikarza. Odwiedź siedzibę firmy i zapytaj, czy poszukiwani są praktykanci. Zostaw swoje CV i list motywacyjny. Możesz dołączyć również przykładowe artykuły, prace itd., które do tej pory zrealizowałeś.

 1. Sprawdź oferty praktyk w serwisie Pracuj.pl

Kolejnym sposobem na szukanie praktyk studenckich jest systematyczne przeglądanie ogłoszeń na portalu Pracuj.pl – codziennie pojawiają się nowe oferty, nie tylko dla specjalistów i managerów, ale również dla osób dopiero rozpoczynających swoją karierę. Na pewno znajdziesz co najmniej kilka interesujących propozycji w Twojej okolicy.

Jak stać się atrakcyjnym kandydatem w oczach rekruterów?

Jeśli zależy Ci na praktykach w rozpoznawalnej gazecie lub innej redakcji, stale rozwijaj swoje kompetencje – na własną rękę. Regularnie ćwicz pisanie i staraj się publikować swoje artykuły, np. na blogu. Optymalizuj treści pod kątem wyszukiwarki – znajomość SEO jest obecnie kluczową wiedzą, jeśli chodzi o Internet. Jeśli bardzo zależy Ci na stażu lub praktykach w danej stacji lub telewizji, przygotuj unikalny materiał i wyślij go do firmy – takie działanie z pewnością zrobi wrażenie na pracodawcy.

Przeczytaj również:porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/wymiar-czasu-pracy-na-pelny-etat-jak-go-okreslic

Po zakończeniu nauki na kierunkach artystycznych można znaleźć pracę w instytucjach kultury, agencjach marketingowych i działach kreatywnych firm, a także w branży edukacyjnej. Można też zostać tzw. „wolnym strzelcem“. Rozwiązań jest wiele, ale tylko od Ciebie zależy, którą drogę wybierzesz.

 

 1. Agencje marketingowe i działy kreatywne w firmach

 

Praca w agencjach marketingowych to perspektywa zawodowa polecana szczególnie absolwentom grafiki, malarstwa i fotografii. W wielu firmach związanych z reklamą znajdują się działy projektowania plakatów, banerów, logo i innych materiałów graficznych. Zatrudnienie można znaleźć również w większych organizacjach z innych branż, które mają swoje wewnętrzne działy graficzne czy kreatywne.

 

 1. Freelance, czyli zostań wolnym strzelcem

 

Wiele osób kończących studia artystyczne decyduje się na freelance, czyli bycie wolnym strzelcem. Freelancer to osoba, która nie pracuje na etacie w jednej konkretnej firmie, tylko realizuje projekty na rzecz różnych organizacji. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo zleceń związanych z działalnością twórczą. Może to być np. stworzenie logo, wykonanie sesji fotograficznej, namalowanie serii obrazów czy zaprojektowanie wyglądu strony internetowej.

 

 1. Praca w edukacji

 

Po skończeniu studiów możesz znaleźć zatrudnienie jako nauczyciel plastyki, muzyki czy historii sztuki. Jednak edukacja to nie tylko praca w szkołach. Jako absolwent kierunku artystycznego na pewno masz umiejętności, których inni ludzie zechcą się od Ciebie nauczyć. Będzie to na przykład indywidualna lekcje rysunku, gry na fortepianie, aktorstwa czy projektowania graficznego. W dzisiejszych czasach masz też szansę zarabiać dzięki prowadzeniu autorskich kursów internetowych.

 

 1. Praca w instytucjach kultury

 

Praca w instytucjach kultury, takich jak muzea, galerie sztuki, filharmonie i domy kultury, to świetny wybór dla absolwentów studiów artystycznych. W takiej pracy będziesz zajmować się organizowaniem wystaw, koncertów, eventów i spotkań z uznanymi twórcami. W placówkach kultury masz też okazję nawiązać nowe znajomości ze specjalistami z branży artystycznej.

Przeczytaj także:

porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/kodeks-pracy-o-czym-mowi-i-w-czym-pomaga

Nigdy nie jest za późno na zmianę zawodu – jeśli nie jesteś zadowolony z aktualnej profesji, zdecyduj się na przebranżowienie. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, weź pod uwagę kilka ścieżek kariery zawodowej, zastanów się nad swoimi oczekiwaniami i poznaj „od środka” swoją nową branżę.

 

 1. Określ swoje umiejętności

 

Zanim zaczniesz przeglądać oferty pracy, zastanów się nad posiadanymi umiejętnościami. Wypunktuj swoje główne atuty i pomyśl, w jaki sposób możesz je wykorzystać w innych zawodach. Dzięki temu łatwiej będzie Ci określić branże, w których masz realną szansę na znalezienie zatrudnienia.

 

 1. Zastanów się nad swoimi oczekiwaniami

 

Praca w nowej branży powinna być dla Ciebie bardziej satysfakcjonująca, dlatego weź pod uwagę swoje najważniejsze potrzeby. Zastanów się, czy chcesz pracować w dużym zespole. A może wolisz wykonywać obowiązki zawodowe zdalnie, w domowym zaciszu? Jeśli dobrze określisz swoje oczekiwania, łatwiej wyselekcjonujesz oferty, które okażą się dla Ciebie zadowalające.

 

 1. Realnie oceń swoje szanse

 

Decydując się na przebranżowienie, powinieneś mierzyć siły na zamiary. Przykładowo, jeśli nie posiadasz wykształcenia kierunkowego albo umiejętności zdobytych np. na specjalistycznym kursie, nie masz szans na otrzymanie posady specjalisty w dziedzinie IT. Nie oznacza to jednak, że musisz ściśle trzymać się posiadanego wykształcenia. Pamiętaj, że zawsze możesz się dokształcić, biorąc udział w branżowych szkoleniach i kursach. Dzięki temu poszerzysz wachlarz swoich kompetencji i zwiększysz szansę na znalezienie posady niezwiązanej z dotychczasowym zawodem.

 

 1. Poznaj nową branżę

 

Zanim zdecydujesz się na wysłanie CV do firmy związanej z inną branżą, powinieneś dokładnie ją poznać. Dobrym pomysłem będzie udział w targach pracy, konferencjach branżowych lub zapisanie się na kurs online. Możesz także poznać nową pracę „od środka”, decydując się na odbycie praktyk lub wolontariat.

 

Decyzja o przebranżowieniu często wiąże się z wieloma korzyściami, m.in. z większą satysfakcją zawodową oraz wyższymi zarobkami. Należy jednak pamiętać, że nie powinna być ona zbyt pochopna.

 

 

Sprawdź także:

https://porady.pracuj.pl/rozmowa-kwalifikacyjna/rozmowa-o-prace-jesienia-jak-sie-ubrac/

Nowe technologie zapewniają nowe możliwości na płaszczyźnie zawodowej. Już teraz widzimy wpływ rozwoju teleinformatycznego na nowoczesne gałęzie biznesu, takie jak telemedycyna. Coraz więcej osób będzie także zdobywać kompetencje zawodowe, korzystając ze szkoleń online.

 

Rynek pracy dla osób z doświadczeniem

 

Od dłuższego czasu największe szanse na otrzymanie intratnej propozycji zawodowej mają kandydaci mogący pochwalić się doświadczeniem lub konkretnymi kompetencjami. Coraz więcej osób, pomimo młodego wieku, stawia pierwsze kroki na rynku pracy, posiadając już bardzo bogate CV. W zdobyciu dodatkowych umiejętności pomagają nowe technologie w postaci kursów oraz szkoleń organizowanych online.

 

Nowe technologie konkurencją dla wielu zawodów?

 

W kontekście rynku pracy rozwój technologiczny zazwyczaj kojarzy się z postępującą robotyzacją i zastąpieniem maszynami osób wykonujących prace fizyczne. Tymczasem już niedługo automatyzacja zmieni również inne branże. Pod tym kątem warto zwrócić uwagę chociażby na zawody związane z księgowością. Nowoczesne oprogramowanie ułatwia wykonywanie bardziej skomplikowanych rozliczeń, dlatego coraz więcej właścicieli będzie prowadzić obsługę księgową swojej firmy, rezygnując z usług zawodowca. Rozwiązania IT staną się powszechne także w innych branżach. Z ich pomocą będzie można usprawnić na przykład przebieg postępowania sądowniczego lub procesów windykacyjnych.

 

Rozwój teleinformatyki a nowe profesje

 

Czy możesz sobie wyobrazić wizytę lekarską online? Być może właśnie tak będzie wyglądać przyszłość medycyny. Wraz z rozwojem teleinformatyki coraz więcej specjalistów będzie proponować swoje usługi przez Internet, wystawiając elektroniczną receptę lub prowadząc terapię drogą wirtualną. Nowoczesne technologie wpłyną także na pracę specjalistów zajmujących się wprowadzaniem nowych leków – dzięki algorytmom sztucznej inteligencji z łatwością będzie można tworzyć skuteczne połączenia molekuł.

 

Nowe technologie nie pozostają bez wpływu na współczesny rynek pracy. Niektóre zawody niebawem ulegną modyfikacji lub ustąpią miejsca innym profesjom. Coraz więcej osób będzie stawiać na zdobycie doświadczenia – nowoczesne szkolenia okażą się w tym względzie niezastąpione.

 

 

Zobacz także:

https://porady.pracuj.pl/kariera-i-rozwoj/5-sposobow-na-rozwijanie-komunikatywnosci/