Akademickie Biuro Karier

Biblioteka CPSiA

Na stronie praca.pl właśnie pojawiły się nowe artykuły, które naszym zdaniem są warte przeczytania. Pierwszy z nich w bardzo ciekawy sposób pochyla się nad tym dlaczego jest coraz więcej kobiet, które pracują w zawodach związanych z nauką i technologią, proszę spojrzeć:

Dodatkowo, mamy dla Was również teksty, które pomogą Wam w znalezieniu pracy. Jeden z nich będzie bardzo pomocny w napisaniu CV po angielsku, co coraz częściej jest wymagane, a drugi pokaże Wam jak ważna jest mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej:

Serdecznie zapraszamy do lektury!

Otwartość na ludzi, ciekawość, kreatywność, odwaga i zaangażowanie – to składniki przepisu na dobry początek w pracy. Dzięki pozytywnemu nastawieniu masz szansę wiele się nauczyć.

Zdobywanie doświadczenia to proces, który może rozpocząć się np. w trakcie studiów. Podjęcie pierwszej pracy jest ważną decyzją – sprzyja rozwojowi i pomaga układać plany zawodowe. Aby dobrze wykorzystać czas w pracy:

  1. Poznaj swoje obowiązki

Zakres Twoich obowiązków wynika z umowy w sprawie pracy. Przeczytaj uważnie dokument, zanim go podpiszesz. Ważne, żebyś angażował się w zadania i starał się jak najwięcej nauczyć.

  1. Zadawaj pytania

Pierwsze dni w pracy to czas nauki. Pytaj, aby poszerzyć wiedzę i zrozumieć jak najwięcej. Ważne jednak, żebyś z czasem stawał się coraz bardziej samodzielny

  1. Bądź uważny

W pracy należy również obserwować. Przyglądając się działaniom doświadczonych kolegów, masz okazję odkrywać nowe metody pracy i… weryfikować swoje wyobrażenia na temat zawodu.

  1. Nawiązuj relacje

Przebywanie w środowisku firmowym to doskonała okazja, by zawierać nowe znajomości. Warto zachować otwartość na ludzi i przyczyniać się do budowania dobrej atmosfery. Jest to korzystne nie tylko dla Ciebie, ale również dla współpracowników. 

  1. Pokonuj przeciwności i ograniczenia

Pierwsze dni w pracy nie są łatwe, ale dzięki trudnościom możesz lepiej poznać siebie i nauczyć się funkcjonowania w firmie, mimo że towarzyszy Ci stres, uczucie niepewności itd. Pokonując ograniczenia, budujesz zdrowe poczucie własnej wartości.

  1. Dziel się pomysłami

Jako osoba, która przyszła „z zewnątrz”, możesz wymyślać nowatorskie rozwiązania, przynoszące powiew świeżości. Nie bój się mówić o swoich pomysłach. Ważne jednak, żebyś zachował pokorę i unikał głośnego oceniania i komentowania działań podejmowanych w firmie.

  1. Ucz się

Dzięki skromności i świadomości własnych braków możesz uczyć się i rozwijać. Korzystaj z szans, które daje Ci pracodawca. Angażuj się w ciekawe i wymagające projekty, bierz udział w szkoleniach, podejmuj dodatkowe aktywności, np. rozpoczynając studia podyplomowe. Taka postawa pozwoli Ci odnieść sukces.

Więcej informacji o pierwszej pracy i nie tylko znajdziesz w dziale Student na: https://porady.pracuj.pl/student/

Bycie niezależnym, możliwość wyboru miejsca i czasu pracy, uzyskiwanie większych zarobków – to tylko niektóre korzyści wynikające z samozatrudnienia. Podpisując umowę B2B, musisz jednak liczyć się z brakiem uprawnień pracowniczych, takich jak m.in. płatny urlop wypoczynkowy.

 

B2B – to skrót z języka angielskiego, który tłumaczymy: business-to-business. Oznacza prowadzenie transakcji/interesów między podmiotami gospodarczymi – minimum dwiema firmami, ale może być ich więcej. O czym warto pamiętać, zanim zdecydujemy się na taką formę działania? Przedstawiamy najważniejsze informacje:

 

  1. Na czym polega umowa B2B?

Aby móc prowadzić transakcje/interesy z inną firmą, koniecznie trzeba posiadać własną działalność gospodarczą. Więcej o tym, jak ją założyć, znajdziesz tutaj: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/?D;d7c9b4fb-263f-4e59-9e88-11ed8cf426c9. Umowa B2B zwykle reguluje wszystkie istotne elementy dotyczące współpracy pomiędzy stronami, takie jak m.in. rodzaj zlecenia, efekty, terminy, wynagrodzenie.

 

  1. Niezależność, ale i ryzyko

Przy samozatrudnieniu pracuje się na własny rachunek, ale i na własne ryzyko. Ma się też swobodę wyboru miejsca i czasu pracy – chyba że zostało to dokładnie uregulowane z kontrahentem. W wielu przypadkach możliwa jest np. praca zdalna.

 

  1. Umowa B2B nie podlega pod przepisy kodeksu pracy

Podjęcie współpracy z inną firmą – na zasadzie umowy B2B – nie jest uregulowane przez kodeks pracy, a przez kodeks cywilny. Nie możesz więc korzystać z uprawnień pracowniczych, takich jak m.in. płatny urlop wypoczynkowy czy macierzyński.

 

  1. Możliwość uzyskiwania większych zarobków

Samozatrudniony może skorzystać z niższych składek ubezpieczeniowych niż etatowiec. Ma też możliwość wliczania określonych wydatków w koszty, tym samym zmniejszając wysokość podatku. Jaka jest różnica pomiędzy zarobkami netto na umowie o pracę, umowie- zlecenie, umowie o dzieło, a umowie B2B? Skorzystaj z kalkulatora Pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen

Wskazówki, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej

Spotkanie z potencjalnym pracodawcą wcale nie musi być stresujące – pod warunkiem, że się do niego dobrze przygotujesz. W tym celu możesz zebrać ważne informacje na temat firmy, w której chcesz pracować. Warto też zastanowić się nad odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.

 

Wskazówka 1: Zadbaj o właściwy dress code

Przed rozmową sprawdź, jaki dress code obowiązuje w firmie, w której starasz się o pracę. W korporacjach najczęściej wymaga się ubioru bardziej formalnego, choć zależy to głównie od branży. Strój powinien być dopasowany do kultury organizacyjnej – zawsze sprawdzi się biała, wyprasowana koszula w przypadku mężczyzn. Kobiety mogą postawić na marynarkę i spódnicę w stonowanych kolorach. Warto zadbać o profesjonalny wygląd.

Wskazówka 2: Przeanalizuj swoje CV

Informacje zawarte w życiorysie będą punktem odniesienia podczas konwersacji z rekruterem. Przeczytaj je dokładnie kilka razy. Zastanów się, w jaki sposób rozwinąć poszczególne punkty, żeby odpowiednio się zaprezentować. Pokaż w trakcie spotkania, że jesteś zmotywowany do pracy i krótko podsumuj swoje dotychczasowe osiągnięcia.

Wskazówka 3: Przygotuj pytania

Warto przygotować sobie pytania do pracodawcy, aby pod wpływem emocji nie zapomnieć o czymś istotnym. W ten sposób wykażesz się też profesjonalizmem oraz poważnym podejściem do procesu rekrutacji. Zapytaj o możliwości rozwoju zawodowego, wielkość zespołu, wyzwania wiążące się z danym stanowiskiem, pożądane kompetencje miękkie itp.

Wskazówka 4: Zastanów się nad swoimi odpowiedziami

Na większość pytań rekrutera można się przygotować, ponieważ tego rodzaju rozmowy wyglądają podobnie. Zastanów się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami, przypomnij sobie największe sukcesy zawodowe, zweryfikuj, co jest dla Ciebie największym wyzwaniem w pracy i pomyśl, jak wyobrażasz sobie swój rozwój w najbliższych latach.

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/z-zycia-pracownika/jak-napisac-wypowiedzenie-umowy-o-prace

Decydując się na wykonywanie wybranego zawodu, powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko swoje umiejętności, ale także cechy charakteru. Nie każdy lubi działać w zespole. Nie wszyscy chcą spędzać cały dzień za biurkiem. Poznaj popularne typy osobowości, a dowiesz się, w jakiej pracy najlepiej się odnajdziesz.

  1. Typ oddany

W firmie liczy się dla Ciebie identyfikacja z grupą – chętnie współpracujesz, pomagasz i uczysz się od innych. Nie aspirujesz do pozycji lidera, ponieważ czujesz się niekomfortowo w atmosferze napięcia i rywalizacji. Jesteś otwarty na kontakty z ludźmi, tworzysz z nimi wartościowe relacje, zwracasz uwagę na ich potrzeby. Najlepiej sprawdzisz się w zawodach, które wymagają realizowania konkretnych zadań. Mogą to być np.:

  • specjalista ds. obsługi klienta
  • sekretarka
  • pracownik socjalny
  1. Typ sumienny

Masz silne poczucie obowiązku. Jesteś pracowity i w pełni zaangażowany w powierzone zadania. Działasz z precyzją i skupiasz się na realizacji celów – czasem nie możesz znaleźć czasu na odpoczynek i na luźne rozmowy z kolegami. Trudno Ci opanować stres, ponieważ dużo wymagasz od siebie, ale również od innych. Jeśli jesteś typem sumiennym, sprawdzisz się w takich zawodach jak:

  • prawnik
  • księgowy
  • lekarz
  1. Typ samotniczy

Współpraca w dużym zespole jest dla Ciebie męcząca i nie daje Ci satysfakcji. Wolisz samodzielnie skupić się na wyznaczonych działaniach. Masz dobrze rozwiniętą wyobraźnię i bogaty świat wewnętrzny – najlepiej funkcjonujesz w środowisku, które bardzo dobrze znasz. Potrafisz być zdyscyplinowany i konkretny, ale tylko w przypadku, kiedy sam tworzysz swoje warunki pracy. Najlepiej sprawdzisz się jako:

  • pisarz
  • naukowiec
  • architekt

  1. Typ pewny siebie

W pracy lubisz podejmować wyzwania. Nakręca Cię wysoki poziom adrenaliny, chcesz imponować innym, zależy Ci na tym, żeby ludzie Cię podziwiali. Jesteś urodzonym przywódcą i zawsze przejmujesz inicjatywę. Konsekwentnie dążysz do realizacji planów, potrafisz wykazywać się cierpliwością oraz pełnym zaangażowaniem. Masz dużo energii do działania, ale denerwują Cię słowa krytyki i odmienne opinie. Zawody idealne dla Ciebie to:

  • handlowiec
  • manager
  • pracownik medialny

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/zwolnienie-chorobowe-wszystko-co-warto-wiedziec

Prośba o podwyżkę bez uzasadnienia z pewnością nie pozwoli nam osiągnąć pożądanego efektu. Do rozmowy z szefem trzeba się właściwie przygotować. Na decyzję kierownika mogą mieć wpływ różne czynniki, takie jak: wielkość firmy, sytuacja w branży, a także rodzaj stanowiska.

Porada 1: Porównaj zarobki w branży

Przygotowując się do negocjacji płac, powinieneś sprawdzić, jakie zarobki występują na podobnym lub tym samym stanowisku. Dzięki temu łatwiej będzie Ci sprecyzować realne oczekiwania. Podanie zbyt wysokiej kwoty, która nie pokrywa się z przeciętnym wynagrodzeniem w danej branży, raczej nie przekona pracodawcy. Aby sprawdzić warunki finansowe w Twoim sektorze, skorzystaj z porównywarki zarobków: https://zarobki.pracuj.pl/

Porada 2: Zbierz niepodważalne argumenty

Chcąc więcej zarabiać lub otrzymać dodatkowe benefity, nie wystarczy powiedzieć, że mamy wystarczający staż pracy i jesteśmy bardzo dobrzy w tym, co robimy. Warto poczekać na dogodny moment – weź pod uwagę sytuację finansową przedsiębiorstwa i zbierz wyniki swoich działań. W czasie negocjacji powinieneś przedstawić dowody i konkretne przykłady osiągnięć, które np. znacząco wpłynęły na sprzedaż lub pozwoliły lepiej zrealizować projekt.

Porada 3: Zastanów się nad innymi korzyściami niż wyższa pensja

Uzyskanie lepszego wynagrodzenia czasem nie jest możliwe z różnych przyczyn. Warto zatem zastanowić się nad innymi korzyściami pozapłacowymi. Pomyśl, jak one wpłyną na Twoje zadowolenie ze współpracy z daną firmą. Udogodnieniem może być na przykład elastyczny czas pracy albo możliwość wykonywania obowiązków zdalnie raz lub dwa razy w tygodniu.

Porada 4: Nie przedstawiaj swojej prywatnej sytuacji

Gdy przygotowujesz silne argumenty mające przekonać szefa do podwyżki, zrezygnuj z opisywania prywatnych historii i osobistych spraw. Nie powołuj się na trudną sytuację finansową lub kłopoty rodzinne. Zachowaj profesjonalizm i trzymaj emocje na wodzy. Zapisz na kartce swoje racje, zanim przedstawisz je kierownikowi.

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/bola-cie-plecy-oto-6-szybkich-cwiczen-do-wykonania-w-pracy

Networking oznacza nawiązywanie relacji biznesowych w celu budowania współpracy, wymiany informacji lub umiejętności. Posiadanie sieci kontaktów ma wiele zalet – może na przykład pomóc w znalezieniu atrakcyjnej posady i rozwinięciu kariery. Sprawdź, jak stworzyć swoją bazę znajomości.

Zasada 1: Zawsze bądź przygotowany

Nigdy nie wiadomo, kiedy nadarzy się okazja do spotkania nowych osób związanych z branżą, w której pracujesz lub chcesz pracować. Pamiętaj więc, żeby mieć przy sobie wizytówki, które będziesz mógł wręczyć swoim rozmówcom. Dobrym pomysłem okaże się również przygotowanie krótkiej prezentacji o swojej działalności.

Zasada 2: Bierz udział w konferencjach i imprezach branżowych

Aby rozwijać sieć kontaktów, należy podejmować aktywne działania. Wybierz się na targi pracy, konferencje, spotkania branżowe czy inne wydarzenia związane z Twoim sektorem. Nie tylko zdobędziesz wiedzę, ale poznasz też wielu specjalistów, którzy chętnie nawiążą rozmowę i podzielą się swoim doświadczeniem. Znajdziesz odpowiedzi na nurtujące pytania, a ponadto zdobędziesz kilka nowych kontaktów.

Zasada 3: Zdefiniuj swoje cele

Jasne określenie swoich celów zawodowych ma bardzo duże znaczenie w nawiązywaniu relacji. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedzieć, co chcesz osiągnąć. Poświęć zatem trochę czasu, żeby zastanowić się, czego tak naprawdę poszukujesz i jakie znajomości mogą być ważne dla Twojej kariery.

Zasada 4: Nie skupiaj się tylko na własnych korzyściach

W networkingu chodzi przede wszystkim o wzajemne korzyści – pomoc, dzielenie się wiedzą, potrzebnymi informacjami itd. Pamiętaj, żeby dawać od siebie, a nie tylko skupiać się na otrzymywaniu. Ustal, jakie są Twoje największe wartości. Stale pracuj nad swoją charyzmą i wzmacniaj pewność siebie. W tym celu możesz np. poznawać techniki relaksacyjne i nauczyć się panować nad stresem.

Przeczytaj również:porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/kodeks-pracy-o-czym-mowi-i-w-czym-pomaga

Studia pomagają zdobyć niezbędny warsztat dziennikarski i nawiązać pierwsze znajomości w środowisku mediów. Jednak to właśnie praktyki będą kluczowym etapem  – pozwolą rozwinąć wiele umiejętności i poznać branżę od podszewki. Pamiętaj, żeby przygotować profesjonalne CV i list motywacyjny.

Gdzie szukać ofert praktyk na dziennikarstwie?

  1. Odwiedź strony internetowe swoich ulubionych redakcji

Marzysz o pracy w konkretnej firmie wydawniczej, telewizji lub stacji radiowej? W takim razie powinieneś zajrzeć na stronę wybranego medium. Zapoznaj się z zakładką „kariera”. Być może trwa właśnie rekrutacja. Sprawdź, czy istnieje możliwość odbycia praktyk lub wyślij zapytanie drogą mailową.

  1. Wybierz się do siedziby pracodawcy

Pokaż, że jesteś osobą ambitną, zaangażowaną i wychodzącą z inicjatywą – te cechy z pewnością charakteryzują dobrego dziennikarza. Odwiedź siedzibę firmy i zapytaj, czy poszukiwani są praktykanci. Zostaw swoje CV i list motywacyjny. Możesz dołączyć również przykładowe artykuły, prace itd., które do tej pory zrealizowałeś.

  1. Sprawdź oferty praktyk w serwisie Pracuj.pl

Kolejnym sposobem na szukanie praktyk studenckich jest systematyczne przeglądanie ogłoszeń na portalu Pracuj.pl – codziennie pojawiają się nowe oferty, nie tylko dla specjalistów i managerów, ale również dla osób dopiero rozpoczynających swoją karierę. Na pewno znajdziesz co najmniej kilka interesujących propozycji w Twojej okolicy.

Jak stać się atrakcyjnym kandydatem w oczach rekruterów?

Jeśli zależy Ci na praktykach w rozpoznawalnej gazecie lub innej redakcji, stale rozwijaj swoje kompetencje – na własną rękę. Regularnie ćwicz pisanie i staraj się publikować swoje artykuły, np. na blogu. Optymalizuj treści pod kątem wyszukiwarki – znajomość SEO jest obecnie kluczową wiedzą, jeśli chodzi o Internet. Jeśli bardzo zależy Ci na stażu lub praktykach w danej stacji lub telewizji, przygotuj unikalny materiał i wyślij go do firmy – takie działanie z pewnością zrobi wrażenie na pracodawcy.

Przeczytaj również:porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/wymiar-czasu-pracy-na-pelny-etat-jak-go-okreslic

Po zakończeniu nauki na kierunkach artystycznych można znaleźć pracę w instytucjach kultury, agencjach marketingowych i działach kreatywnych firm, a także w branży edukacyjnej. Można też zostać tzw. „wolnym strzelcem“. Rozwiązań jest wiele, ale tylko od Ciebie zależy, którą drogę wybierzesz.

 

  1. Agencje marketingowe i działy kreatywne w firmach

 

Praca w agencjach marketingowych to perspektywa zawodowa polecana szczególnie absolwentom grafiki, malarstwa i fotografii. W wielu firmach związanych z reklamą znajdują się działy projektowania plakatów, banerów, logo i innych materiałów graficznych. Zatrudnienie można znaleźć również w większych organizacjach z innych branż, które mają swoje wewnętrzne działy graficzne czy kreatywne.

 

  1. Freelance, czyli zostań wolnym strzelcem

 

Wiele osób kończących studia artystyczne decyduje się na freelance, czyli bycie wolnym strzelcem. Freelancer to osoba, która nie pracuje na etacie w jednej konkretnej firmie, tylko realizuje projekty na rzecz różnych organizacji. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo zleceń związanych z działalnością twórczą. Może to być np. stworzenie logo, wykonanie sesji fotograficznej, namalowanie serii obrazów czy zaprojektowanie wyglądu strony internetowej.

 

  1. Praca w edukacji

 

Po skończeniu studiów możesz znaleźć zatrudnienie jako nauczyciel plastyki, muzyki czy historii sztuki. Jednak edukacja to nie tylko praca w szkołach. Jako absolwent kierunku artystycznego na pewno masz umiejętności, których inni ludzie zechcą się od Ciebie nauczyć. Będzie to na przykład indywidualna lekcje rysunku, gry na fortepianie, aktorstwa czy projektowania graficznego. W dzisiejszych czasach masz też szansę zarabiać dzięki prowadzeniu autorskich kursów internetowych.

 

  1. Praca w instytucjach kultury

 

Praca w instytucjach kultury, takich jak muzea, galerie sztuki, filharmonie i domy kultury, to świetny wybór dla absolwentów studiów artystycznych. W takiej pracy będziesz zajmować się organizowaniem wystaw, koncertów, eventów i spotkań z uznanymi twórcami. W placówkach kultury masz też okazję nawiązać nowe znajomości ze specjalistami z branży artystycznej.

Przeczytaj także:

porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/kodeks-pracy-o-czym-mowi-i-w-czym-pomaga

Nigdy nie jest za późno na zmianę zawodu – jeśli nie jesteś zadowolony z aktualnej profesji, zdecyduj się na przebranżowienie. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, weź pod uwagę kilka ścieżek kariery zawodowej, zastanów się nad swoimi oczekiwaniami i poznaj „od środka” swoją nową branżę.

 

  1. Określ swoje umiejętności

 

Zanim zaczniesz przeglądać oferty pracy, zastanów się nad posiadanymi umiejętnościami. Wypunktuj swoje główne atuty i pomyśl, w jaki sposób możesz je wykorzystać w innych zawodach. Dzięki temu łatwiej będzie Ci określić branże, w których masz realną szansę na znalezienie zatrudnienia.

 

  1. Zastanów się nad swoimi oczekiwaniami

 

Praca w nowej branży powinna być dla Ciebie bardziej satysfakcjonująca, dlatego weź pod uwagę swoje najważniejsze potrzeby. Zastanów się, czy chcesz pracować w dużym zespole. A może wolisz wykonywać obowiązki zawodowe zdalnie, w domowym zaciszu? Jeśli dobrze określisz swoje oczekiwania, łatwiej wyselekcjonujesz oferty, które okażą się dla Ciebie zadowalające.

 

  1. Realnie oceń swoje szanse

 

Decydując się na przebranżowienie, powinieneś mierzyć siły na zamiary. Przykładowo, jeśli nie posiadasz wykształcenia kierunkowego albo umiejętności zdobytych np. na specjalistycznym kursie, nie masz szans na otrzymanie posady specjalisty w dziedzinie IT. Nie oznacza to jednak, że musisz ściśle trzymać się posiadanego wykształcenia. Pamiętaj, że zawsze możesz się dokształcić, biorąc udział w branżowych szkoleniach i kursach. Dzięki temu poszerzysz wachlarz swoich kompetencji i zwiększysz szansę na znalezienie posady niezwiązanej z dotychczasowym zawodem.

 

  1. Poznaj nową branżę

 

Zanim zdecydujesz się na wysłanie CV do firmy związanej z inną branżą, powinieneś dokładnie ją poznać. Dobrym pomysłem będzie udział w targach pracy, konferencjach branżowych lub zapisanie się na kurs online. Możesz także poznać nową pracę „od środka”, decydując się na odbycie praktyk lub wolontariat.

 

Decyzja o przebranżowieniu często wiąże się z wieloma korzyściami, m.in. z większą satysfakcją zawodową oraz wyższymi zarobkami. Należy jednak pamiętać, że nie powinna być ona zbyt pochopna.

 

 

Sprawdź także:

https://porady.pracuj.pl/rozmowa-kwalifikacyjna/rozmowa-o-prace-jesienia-jak-sie-ubrac/

Nowe technologie zapewniają nowe możliwości na płaszczyźnie zawodowej. Już teraz widzimy wpływ rozwoju teleinformatycznego na nowoczesne gałęzie biznesu, takie jak telemedycyna. Coraz więcej osób będzie także zdobywać kompetencje zawodowe, korzystając ze szkoleń online.

 

Rynek pracy dla osób z doświadczeniem

 

Od dłuższego czasu największe szanse na otrzymanie intratnej propozycji zawodowej mają kandydaci mogący pochwalić się doświadczeniem lub konkretnymi kompetencjami. Coraz więcej osób, pomimo młodego wieku, stawia pierwsze kroki na rynku pracy, posiadając już bardzo bogate CV. W zdobyciu dodatkowych umiejętności pomagają nowe technologie w postaci kursów oraz szkoleń organizowanych online.

 

Nowe technologie konkurencją dla wielu zawodów?

 

W kontekście rynku pracy rozwój technologiczny zazwyczaj kojarzy się z postępującą robotyzacją i zastąpieniem maszynami osób wykonujących prace fizyczne. Tymczasem już niedługo automatyzacja zmieni również inne branże. Pod tym kątem warto zwrócić uwagę chociażby na zawody związane z księgowością. Nowoczesne oprogramowanie ułatwia wykonywanie bardziej skomplikowanych rozliczeń, dlatego coraz więcej właścicieli będzie prowadzić obsługę księgową swojej firmy, rezygnując z usług zawodowca. Rozwiązania IT staną się powszechne także w innych branżach. Z ich pomocą będzie można usprawnić na przykład przebieg postępowania sądowniczego lub procesów windykacyjnych.

 

Rozwój teleinformatyki a nowe profesje

 

Czy możesz sobie wyobrazić wizytę lekarską online? Być może właśnie tak będzie wyglądać przyszłość medycyny. Wraz z rozwojem teleinformatyki coraz więcej specjalistów będzie proponować swoje usługi przez Internet, wystawiając elektroniczną receptę lub prowadząc terapię drogą wirtualną. Nowoczesne technologie wpłyną także na pracę specjalistów zajmujących się wprowadzaniem nowych leków – dzięki algorytmom sztucznej inteligencji z łatwością będzie można tworzyć skuteczne połączenia molekuł.

 

Nowe technologie nie pozostają bez wpływu na współczesny rynek pracy. Niektóre zawody niebawem ulegną modyfikacji lub ustąpią miejsca innym profesjom. Coraz więcej osób będzie stawiać na zdobycie doświadczenia – nowoczesne szkolenia okażą się w tym względzie niezastąpione.

 

 

Zobacz także:

https://porady.pracuj.pl/kariera-i-rozwoj/5-sposobow-na-rozwijanie-komunikatywnosci/

Chcesz poznać język programowania, dzięki któremu będziesz mógł rozpocząć karierę na różnych stanowiskach w branży IT? Postaw na Delphi, który cieszy się coraz większą popularnością na polskim rynku. Osoby biegle posługujące się tą technologią mogą realizować się między innymi jako programiści, projektanci aplikacji czy analitycy danych.

 

Praca w Delphi – możliwość realizacji ciekawych projektów

 

Projektanci korzystający z języka programowania Delphi są w stanie tworzyć wiele atrakcyjnych projektów IT. Warto podkreślić, że ta technologia jest bardzo uniwersalna i dlatego tak dobrze sprawdza się przy różnych realizacjach. W efekcie nawet początkujący programista ma szansę stale rozwijać swoje umiejętności, podejmując się kolejnych wyzwań. Dodatkowo warto podkreślić, że ten język może być stosowany w wielu środowiskach. Sprawdza się nie tylko w najczęściej wybieranym przez programistów Microsofcie czy Lazarusie, ale również w Borland i Embarcadero. Tym samym praca w Delphi pozwala na rozwijanie swoich kompetencji na wielu płaszczyznach. Znamiennym atutem tego języka jest także jego kompatybilność z wieloma innymi technologiami wykorzystywanymi w obszarze nowoczesnych technologii.

 

Możliwość tworzenia aplikacji mobilnych i webowych

 

Nowoczesne aplikacje mobilne i webowe cieszą się ogromną popularnością wśród wielu użytkowników, dlatego firmy chętnie w nie inwestują, aby przyciągnąć do siebie nowych klientów. Praca w Delphi sprawdza się również na tym obszarze. Ten język może być stosowany zarówno przy mobilnych, jak i webowych aplikacjach, co dodatkowo świadczy o jego uniwersalnym charakterze. Warto podkreślić, że obecnie jest duże zapotrzebowanie na specjalistów zajmującym się tworzeniem tego typu projektów. Praca w Delphi może otworzyć drzwi do kariery za granicą – globalne marki często prowadzą rekrutację na stanowisko programisty aplikacji, a głównym wymogiem jest znajomość tego języka.

 

Praca w Delphi a kariera na stanowisku analityka

 

Delphi sprawdza się także w przypadku tworzenia baz danych. Jeśli zdecydujesz się na poznanie tego języka, masz szansę rozpocząć karierę na stanowisku łączącym w sobie programowanie z działaniami analitycznymi. Warto podkreślić, że ta technologia bardzo dobrze sprawdza się między innymi przy optymalizacji baz danych. Na podstawie przeprowadzonych czynności można następnie opracować analizę dalszych działań biznesowych. W tym zakresie praca w Delphi sprawdza się jako początek kariery w Data Science lub Business Intelligence. Wymienione obszary IT rozwijają się bardzo dynamicznie, dlatego stanowią szansę na zdobycie satysfakcjonującej posady.


Sprawdź już teraz – praca w Delphi

Chcesz przekonać się, czy praca w Delphi rzeczywiście może otworzyć drzwi do kariery na różnych obszarach nowoczesnych technologii? Zapoznaj się z aktualnymi ofertami pracy i sprawdź, czy masz szansę na zdobycie zatrudnienia na wymarzonym stanowisku. Przekonaj się, że warto uczyć się tego języka programowania, ponieważ ma on bardzo wszechstronne zastosowanie i może być wykorzystywany do tworzenia różnych, obiecujących projektów.

Dla wielu przedsiębiorstw działających w różnych branżach bazy danych to główne źródło, z którego można czerpać informacje, pozwalające na obranie najlepszej strategii funkcjonowania. Nic więc dziwnego, że firmy gromadzą je na potęgę! Aby jednak odbywało się to w zorganizowany sposób, nad wszystkim muszą czuwać wyspecjalizowane osoby. Z czym tak naprawdę wiąże się praca z bazami danych oraz jak rozpocząć swoją karierę w tym sektorze rynku IT?

Czym są bazy danych i gdzie się je wykorzystuje?

Współczesne firmy większość swoich spekulacji względem konkurencji opierają o szczegółową analizę gromadzonych przez lata danych, z których tworzone są bazy. Im jest ich więcej, tym szersza staje się perspektywa oglądowa, a tym samym konkretniejsze finalne wnioski. Nie da się jednak ukryć, że zbierane przez długi okres czasu informacje mogą wprowadzać chaos. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby ich tworzeniem i porządkowaniem zajęła się wykwalifikowana osoba.

Pojęciem baz danych określa się system, w którym przechowywane są informacje w sposób umożliwiający łatwy i bezproblemowy dostęp z poziomu programu komputerowego lub wprowadzonego zapytania. W praktyce oznacza to, że każdy programista, administrator serwerów czy twórca strony internetowej w kilka chwil może „wyciągnąć” z bazy interesującego go informacje, stworzyć i wdrożyć nową bazę danych czy udoskonalić dotychczasową. Ponadto jego obowiązkiem jest stałe dbanie o zachowanie integralności danych.

Na czym polega praca z bazami danych?

Praca z bazami danych może przyjmować różne formy –np. administrowania oraz programowania. W pierwszym przypadku do obowiązków zatrudnionego będą należały: instalowanie oprogramowania, optymalizacja ustawień baz danych i serwerów, zarządzanie użytkownikami z nich korzystającymi czy dbanie o integralność baz. W drugim zaś najważniejszą kwestię stanowi programowanie, polegające na tworzeniu automatycznych zapytań do baz danych, czy automatyzacja wszelkich procesów w nich zachodzących (np. eksport, import czy wyszukiwanie). Do pracy z bazami danych niezwykle istotna jest znajomość języka SQL w jego różnorodnych dialektach. Nie możemy zapominać również o osobach specjalizujących się w performacne marketingu. Gdyż to specjaliści z zakresu facebook ads oraz google ads wykorzystują dane podczas swoje pracy, tak aby reklamy były ściśle dopasowane do odbiorców!

Jak rozpocząć pracę w obszarze baz danych?

SQL stanowi technologię, która jest używana praktycznie w każdej branży. Stosują ją firmy, jakie na co dzień zajmują się przechowywaniem i przetwarzaniem danych, a które pragną zrezygnować z niewygodnego umieszczania informacji w tabelach Excela. Wobec tego administrator czy programista baz danych nie powinien mieć problemu ze znalezieniem dla siebie odpowiedniego zajęcia. Od czego jednak rozpocząć poszukiwania? Przede wszystkim od zadbania o własne kwalifikacje.

W zawodzie tym niezwykle istotne jest analityczne myślenie, dociekliwość czy umiejętność segregowania informacji. Oprócz tego kandydat musi charakteryzować się nienaganną znajomością wcześniej wspomnianego języka programowania SQL oraz języka angielskiego. To właśnie one będą stanowić podstawę wykonywanej przez niego pracy.

Bezpieczeństwo w sieci to w ostatnim czasie bardzo często podejmowana tematyka. Z racji powszechnego zastosowania Internetu dotyczy ona zarówno płaszczyzny indywidualnej, jak i biznesowej. W tej drugiej jednak nie wystarczą rozwiązania w postaci zachowania należytej uwagi, zainstalowania programu antywirusowego czy czasowej zmiany haseł, jakie proponuje się standardowym użytkownikom sieci internetowej. Co zatem robią firmy, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Co powinny zapewniać zabezpieczenia stosowane przez firmę?

Odpowiedź na pytanie, co robią firmy, aby stać się bezpiecznym podmiotem działającym w sieci, jest ściśle uzależniona od stwierdzenia, co tak naprawdę stosowane zabezpieczenia powinny gwarantować danemu przedsiębiorstwu. Celem stosowania różnorodnych zabiegów ochronnych niewątpliwie jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej ochrony przed atakami wewnętrznymi i zewnętrznymi, których skutkiem może być wyciek informacji firmowych.

To jednak nie wszystko. Każdy przedsiębiorca musi bowiem zdawać sobie sprawę, że do jego obowiązków należy również zapewnienie klientom prywatności i poufności prowadzonej komunikacji. Ponadto zabezpieczenia stosowane w firmie powinny pełnić funkcję nadzoru nad dostępem do określonych danych – zanim użytkownik uzyska w nie wgląd, musi ulec identyfikacji. Profesjonalna ochrona firmy w sieci to nie tylko sposób na budowanie zaufania do marki. Przede wszystkim liczy się ograniczenie prawdopodobieństwa ataku ze strony cyberprzestępców, który naraża firmę na straty zarówno finansowe, jak i materialne.

Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci z perspektywy firmowej?

Aby uniknąć zjawiska cyberprzestępstwa, niezwykle istotne jest więc wprowadzenie odpowiednich zabezpieczeń w sieci w firmie. Możliwe jest to przy ścisłej współpracy z wykwalifikowanymi pracownikami do spraw cyberbezpieczeństwa. Do ich zadań należy  wdrażanie rozwiązań, które niwelują szansę na wystąpienie ataku, usuwają wszelkie luki w systemie, jak również stale nadzorują jego pracę, aby w razie problemów móc błyskawicznie zareagować na problem. Mając na uwadze dobro firmy i podejmowanych przez nią internetowych działań, w pierwszej kolejności należy zadbać o bezpieczeństwo serwerów, na których przechowywane są istotne dane firmowe. Ponadto trzeba pamiętać o przestrzeganiu RODO, konieczności szyfrowania danych, jak również odpowiedniego zabezpieczania wszelkich urządzeń firmowych.

Oferty z obszaru cyberbezpieczeństwa znajdziesz tutaj – https://theprotocol.it/?kw=cyberbezpiecze%C5%84stwo

 

Kwestia odpowiedniej ochrony to coś, czego w żadnym wypadku nie należy bagatelizować. Dlatego też pracownicy zajmujący się cyberbezpieczeństwem są obecnie na wagę złota. Jeżeli poszukujesz oferty w tym zakresie, koniecznie zajrzyj na https://theprotocol.it/?kw=cyberbezpiecze%C5%84stwo, tam znajdziesz aktualne i atrakcyjne oferty pracy z branży IT. Firmy zdają sobie sprawę, że o wiele korzystniejsze jest zatrudnienie kolejnego specjalisty, aniżeli narażenie swojej działalności na potencjalny atak ze strony cyberprzestępcy.

Każdego dnia wraz z postępem technologii coraz bardziej rośnie zapotrzebowanie na pracowników w branży IT. Przyszły programista powinien odznaczać się przede wszystkim cierpliwością oraz dobrym zorganizowaniem. Kluczowa jest również znajomość języka angielskiego przynajmniej na poziomie komunikatywnym, a także opanowanie języka programowania powiązanego z obranym przez siebie działem IT. Istnieje wiele interesujących stanowisk, które oferują atrakcyjne zarobki i zachęcające perspektywy rozwoju. A więc jak rozpocząć swoją wymarzoną karierę? Sprawdź razem z nami i dowiesz się także, jak ścieżka kariery będzie atrakcyjna dla młodego progrmisty!

 

Od czego powinien zacząć przyszły programista?

 

Praca w branży IT wymaga pewnych szczególnych cech, które warto w sobie wypracować najlepiej na samym początku. Jest to przede wszystkim duża cierpliwość, zorganizowanie oraz zręczna  komunikatywność. Przyszły pracownik powinien być również otwarty na regularne pogłębianie swojej wiedzy, ponieważ technologia nieustannie się rozwija i warto być na bieżąco. Opanowanie języka programowania powiązanego z działem IT, w którym zamierzamy się specjalizować, jest także rzeczą niezbędną. Kursy zawodowe, szkolenia online, blogi informatyczne, studia – jest wiele możliwości rozwoju i zależy to od konkretnej osoby, którą zdecyduje się wybrać. Jednakże, należy przede wszystkim skupić się na praktyce, ponieważ to właśnie ona pomoże w nauce rozwiązywania konkretnych problemów.

 

Dlaczego znajomość języków obcych jest ważna w IT?

 

Opanowanie języków obcych, a w szczególności angielskiego, to absolutna podstawa pracy w branży IT i rzecz wymagana przez niemal każdego pracodawcę. Jest to umiejętność niezbędna przy pisaniu kodów, pracy z innymi, bądź nauki za pomocą anglojęzycznych kursów. Język angielski powinien być opanowany przynajmniej na poziomie B2. W innym wypadku przyszłych programistów mogą czekać poważne problemy podczas pracy na międzynarodowym rynku, sporządzania dokumentacji, czy podczas komunikacji z zagranicznymi pracownikami, bądź klientami.

 

Devops Engineer, czyli atrakcyjna ścieżka kariery

 

Development Operations Engineer to osoba o niezwykle wszechstronnym zakresie obowiązków, która nadzoruje zarówno tworzenie i rozwój oprogramowania, jak i jego administrację. Inżynier Devops ma za zadanie koordynowanie pracy deweloperów oraz pełnienie funkcji łącznika pomiędzy różnymi zespołami pracującymi nad rozwojem projektu. Do jego obowiązków należy również usprawnienie pracy nad oprogramowaniem za pomocą wielu narzędzi do automatyzacji tj. Jenkins, JIRA, czy GIT. Ponadto Devops usprawnia komunikację pomiędzy osobami odpowiedzialnymi za tworzenie projektu, dzięki czemu znacznie wpływa na jakość finalnego produktu. Monitoruje on od samego początku proces powstawania aplikacji oraz zajmuje się jej wdrażaniem. Jest to stanowisko wyjątkowo pożądane na rynku pracy i oferujące mnóstwo możliwości.

 

Jeśli także chciałbyś zacząć swoją karierę w DevOps koniecznie sprawdź linka – praca w DevOps

Za pomocą portalu TheProtocol.IT znajdziesz najnowsze oferty pracy na stanowisku Devops. Wystarczy, że wpiszesz praca w Devops i możesz wybierać najciekawsze oferty dopasowane do Ciebie.

Python należy obecnie do grona najpopularniejszych języków programowania. Z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów IT, którzy mogą pochwalić się jego znajomością. Jeśli myślisz o karierze programisty, rozpocznij naukę programowania właśnie w Pythonie. Podstaw możesz nauczyć się samodzielnie, korzystając z kursów dostępnych online.

 

Filmiki instruktażowe dostępne online

 

Zanim zaczniesz na poważnie uczyć się programowania w języku Python, powinieneś jak najlepiej poznać jego specyfikę. Na początkowym etapie nauki same artykuły mogą być dla Ciebie niejasne. O wiele lepszym rozwiązaniem będą filmiki instruktażowe dostępne w Internecie. Na YouTube lub innych popularnych kanałach z materiałami wideo bez problemu znajdziesz tego typu materiały. Dzięki temu sprawdzisz, jak wizualnie wygląda programowanie w Python i dowiesz się, w jaki sposób wykorzystuje się je w praktyce. Na tym etapie możesz zdecydować się na kurs programowania, wybierając poziom dostosowany do swoich umiejętności. Alternatywą dla tego typu szkoleń są studia podyplomowe. Obecnie wiele uczelni oferuje absolwentom kierunków technicznych możliwość uzyskania tytułu Programisty Python Developera.

 

Kursy programowania w Python – jakie warto wybrać?

 

W Internecie bez problemu trafisz na kursy programowania w języku Python dla osób początkujących. Jeśli dobrze znasz angielski, który w tej branż powinien być podstawą, zdecyduj się na szkolenie właśnie w tym języku. Dzięki temu szybciej przyswoisz sobie charakterystyczne zwroty. Alternatywą są kursy w języku polskim. Oczywiście podstawą do rozpoczęcia nauki jest zainstalowanie na komputerze oprogramowania Python – możesz pobrać je ze strony python.org. Upewnij się, że zapisałeś wersję zgodną z wybranym przez Ciebie kursem. Możesz także zdecydować się na bardziej intensywną naukę i postawić na szkolenie w ramach bootcampu. Informacje na temat aktualnie organizowanych kursów znajdziesz w sieci. Warto wziąć pod uwagę kurs zdalny z trenerem na żywo, który na bieżąco będzie sprawdzał Twoje postępy.

 

Studia podyplomowe z programowania w Python

 

Jeśli masz wykształcenie informatyczne, swoją przygodę z programowaniem w Python możesz również rozpocząć na studiach podyplomowych. Obecnie wiele renomowanych uczelni organizuje tego typu zajęcia, co wiąże się ze sporym zainteresowaniem studentów. Możesz zdecydować się na przykład na studia na kierunku Programista Python Developer. Na zajęciach nie tylko poznasz podstawy tego języka programowania, ale dodatkowo zdobędziesz wiedzę z zakresu UX/UI czy budowania aplikacji internetowych. Przed wyborem konkretnej uczelni koniecznie zapoznaj się z programem zajęć, aby wiedzieć, czy taka forma nauki będzie dla Ciebie satysfakcjonująca. Należy podkreślić, że studia podyplomowe pozwolą Ci poznać nie tylko podstawy – po ich ukończeniu staniesz się programistą na bardziej zaawansowanym poziomie. Jeśli już wtedy uznasz, że jesteś gotowy na poszukiwania pracy – sprawdź https://theprotocol.it/

 

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z programowaniem, weź pod uwagę naukę języka Python. Odwiedź portal https://theprotocol.it i przekonaj się, że specjaliści z tego sektora IT mogą liczyć na wiele intratnych propozycji zatrudnienia.

W ostatnich latach branża IT przeżywa prawdziwe oblężenie, jeżeli chodzi o zainteresowanie ofertami pracy. Nic dziwnego, bowiem stale rozwijające się możliwości technologiczne, jak i pandemiczna rzeczywistość pokazały, że jest to sektor odporny na kryzysowe sytuacje. W związku z tym bardzo wielu kandydatów postanawia wdrożyć się w tę dziedzinę rynku, rozpoczynając przygodę z programowaniem. Jaką ścieżkę warto obrać, aby zostać programistą Java?

Język Java – dlaczego warto się go nauczyć?

Niewątpliwie jednym z pierwszych pytań, na jakie musi odpowiedzieć sobie kandydat na programistę, jest to, jakim językiem programowania chciałby się posługiwać. Niezmiennie od lat jednym z najpopularniejszych jest Java. I choć nie należy on do najmłodszych, w dalszym ciągu za jego pomocą powstają liczne strony internetowe i aplikacje. Tym, co go wyróżnia, jest bowiem fakt, iż można zastosować go na dowolnej platformie i wykorzystać do nawet najbardziej wymagających projektów. Ponadto dla osób zainteresowanych pracą w branży IT jest do dobra podstawa do poczynienia dalszych kroków w karierze. Wiąże się to z faktem, iż o wiele łatwiej „przerzucić się” na inny język, po wcześniejszym użytkowaniu Javy.

Od czego zacząć naukę Javy?

Aby zostać programistą Java trzeba znać język Java. I choć brzmi to lakonicznie, w rzeczywistości kandydat musi liczyć się z długoterminowym procesem nauki – i to nie wyłącznie z zakresu składni języka. Żeby móc rozpocząć pracę programisty w wybranej firmie trzeba bowiem umieć posługiwać się tym kodem w praktyce. Przede wszystkim należy więc dokładnie przyswoić wszelkie informacje na jego temat, a następnie stopniowo rozpocząć tworzenie pierwszych realnych projektów. Wiedzę z tego zakresu można zdobywać na wiele sposobów. Jednym z bardziej tradycyjnych jest korzystanie z gotowych podręczników czy opracowań dla programistów Java.

Innym rozwiązaniem będzie uczęszczanie na tematyczne kursy, szkolenia czy webinary. W takim wypadku nauka poparta jest wieloletnim doświadczeniem osób, które je prowadzą. Dzięki temu bardzo często kandydat ma również okazję na bieżąco zadawać nurtujące go pytania. Niewątpliwie jest to cenna przewaga nad tradycyjnymi książkami dla programistów. Jeszcze innym rozwiązaniem może być poszukiwanie miejsca, w którym można odbyć staż lub praktykę, jednocześnie wdrażając się w świat Javy. Najciekawsze oferty jak zawsze czekają na kandydatów na https://theprotocol.it/filtry/java;t, portalu dedykowanym sektorowi IT.

Język to jednak nie wszystko…

Bez wątpienia język programowania stanowi podstawę – nie tylko nauki, ale i samego tworzenia projektów. W przypadku chęci podjęcia pracy zawodowej na stanowisku programisty Java nie jest to jednak jedyny wymóg. Kandydat powinien bowiem mieć wiedzę na temat JVM (Java Virtual Machine), baz danych SQL czy znajomości systemu kontroli wersji Git.

Ogólnoświatowa pandemia koronawirusa w znaczący sposób wpłynęła na sytuację gospodarczą, odmieniając doczesny tryb funkcjonowania bardzo wielu firm. Dla niektórych z nich utrzymujący się kryzys oraz społeczne obostrzenia były jednoznaczne z koniecznością zaniechania działalności. Dla innych jednak zaistniała sytuacja nie niosła aż tak drastycznych zmian – a wręcz przeciwnie! Można powiedzieć, iż niektóre zawody zyskały na pandemii, tym samym otrzymując miano bezpiecznych stanowisk pracy. Które z nich zaliczają się do tej grupy?

  1. Branża e-commerce

Niewątpliwie pandemia koronawirusa wymogła na społeczeństwie konieczność przeniesienia części codziennych czynności w sferę wirtualną. Wobec tego na sytuacji tej zyskała branża e-commerce, a szczególnie liczne sklepy internetowe, które dla klientów stały się zamiennikiem tradycyjnej formy zakupów. Na złożenie zamówienia w sklepie online decydowały się nawet osoby, jakie do tej pory tego nie robiły. Przyzwyczajenie do wygody sprawiło jednak, że nawet po zniesieniu obostrzeń chętniej korzystają one z internetowych zakupów. Dlatego też sprzedawcy sklepów internetowych i specjaliści z branży e-commerce mogą czuć się bezpiecznie. Bez wątpienia też osoby zajmujące się reklamą sklepów internetowych mogą przebierać w zwiększonej ilości ofert.

  1. Firmy kurierskie

Wzrastająca ilość zamówień w sklepach online bezpośrednio przyczyniła się zaś do wzrostu zainteresowania usługami kurierskimi. W dalszym ciągu są one wykorzystywane na potęgę, bowiem dla większości społeczeństwa internetowe zakupy, które wiążą się z brakiem konieczności wychodzenia z domu, stanowią najlepszą formę załatwiania codziennych sprawunków. Kurierzy stale są więc poszukiwani na  rynku pracy. Co więcej, w razie powrotu obostrzeń z pewnością stanowiska kurierskie i logistyczne ponownie będą przeżywać oblężenie.

  1. Branża IT

Kolejne zawody, które zyskały na pandemii, wchodzą w skład sektora IT. Dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii, jak również umiejętności przerzucenia obowiązków zawodowych z biura do domu, programiści czy administratorzy w kilka chwil dostosowali się do nowej rzeczywistości – w końcu do ich pracy wymagane są wyłącznie otwarty umysł i sprawny komputer! W dużej mierze na popularności zyskał zawód programisty baz danych, bowiem zapotrzebowanie na niego wyraziły wszystkie firmy, które przechowują i przetwarzają dane. Poszukujesz pracy na tym stanowisku? Zajrzyj na https://theprotocol.it/?kw=bazy+danych!

  1. Marketing online

Funkcjonowanie w sferze wirtualnej do perfekcji opanowały również firmy działające w marketingu internetowym – i to jeszcze przed pandemią! Dlatego też nowa rzeczywistość, która wymagała wdrożenia pracy zdalnej, nie stanowiła dla nich żadnego wyzwania. Obecnie zaś mogą one liczyć na większą ilość klientów, którzy po zakończonym kryzysie pragną odbudować swoją przedpandemiczną działalność. Nie da się ukryć, że najlepszą ścieżką ku temu są dobra reklama i przemyślana strategia marketingowa!

Na brak zatrudnienia nie mogą narzekać także osoby trudniące się sprzedażą nieruchomości. Obecnie bardzo wiele osób decyduje się na nabycie dla siebie nowego miejsca zamieszkania. Jest to bezpośrednio związane z faktem, że w trakcie izolacji społecznej wielu mieszkańców dogłębnie odczuło brak własnej przestrzeni czy terenów zielonych. Wobec tego ich decyzja o zmianie lokalizacji właśnie z trybu przemyśleń wkracza w tryb realizacji.

Język Python już od paru lat cieszy się ogromną popularnością wśród programistów. Obecnie znajduje się wśród najczęściej wykorzystywanych języków, dlatego jego znajomość może być kluczem do kariery na wielu stanowiskach w branży IT.

 

Co wpływa na popularność języka Python?

 

Niektóre języki programowania mogą być wykorzystywane przy różnych projektach, co świadczy o ich uniwersalnym zastosowaniu. Jednym z nich jest Python, który świetnie sprawdza się zarówno przy tworzeniu profesjonalnych rozwiązań IT, jak i w codziennym użytkowaniu. Za jego kluczowy atut należy także uznać stosunkowo prostą obsługę. To jeden z częściej wybieranych języków przez amatorów, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w kodowaniu, a zależy im na zdobyciu konkretnych kompetencji. Intuicyjna składnia sprawia, że większość użytkowników nie ma problemów z analizą kodów. W przypadku Pythona prosta obsługa idzie w parze z szerokim wachlarzem możliwości – ten język sprawdza się nawet przy bardziej skomplikowanych projektach, takich jak tworzenie gier komputerowych.

 

Jakie możliwości daje język programowania Python?

 

Python to doskonały wybór z myślą o najróżniejszych projektach IT – zarówno tych prostszych, jak i bardziej złożonych. Świetnie sprawdza się przy projektowaniu stron internetowych, stając się podstawowym narzędziem pracy na przykład dla web developerów. Może być również wykorzystywany do tworzenia aplikacji lub projektowania mediów społecznościowych. Umiejętności kodowania w Pythonie są przydatne także w przypadku projektowania gier wideo. Ten język cieszy się też powodzeniem wśród osób, którym zależy na efektywnym zbieraniu danych ze stron internetowych. W codziennym używaniu komputera sprawdzi się między innymi przy automatyzacji pulpitu. Z pomocą Pythona można także zadbać o wczytywać dane z plików w różnych formatach lub ze stron internetowych, aby łatwiej można było je przeanalizować.

 

Oferty pracy dla kandydatów ze znajomością Pythona

 

Znamiennym dowodem na popularność języka Python jest duża ilość propozycji zatrudnienia dla osób, które potrafią go obsługiwać. Popyt na specjalistów z tego zakresu wciąż rośnie, co wpływa także na większe zainteresowanie kursami i szkoleniami. Regularnie organizowane są również bootcampy, które skupiają się na podstawach programowania w Pythonie. Na popularność tego języka bez wątpienia wpływają również atrakcyjne oferty pracy. Coraz więcej osób uczy się Pythona, mając nadzieję na szybkie znalezienie dobrze płatnej posady. Wśród propozycji zatrudnienia dla programistów to właśnie osoby z umiejętnością obsługiwania tego języka mogą liczyć na jedne z najwyższych stawek. W tym przypadku popyt na specjalistów IT napędza też podaż i coraz więcej kandydatów jest zainteresowanych pracą na bazie języka Python.

 

Jeśli chcesz znaleźć dla siebie atrakcyjną posadę z sektora nowoczesnych technologii, praca w Python okaże się dobrym wyborem. Rozpocznij swoją przygodę z IT i przekonaj się, dlaczego ten język wciąż cieszy się powodzeniem.

Każdy człowiek w pewnym momencie swojego życia staje przed koniecznością dokonania wyboru, w którym kierunku pójdzie jego kariera. Z jednej strony kuszą go atrakcyjne zarobki, jakie proponują niektóre branże. Z drugiej chciałby łączyć swoją pracę z dotychczasową pasją. Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem tego dylematu byłoby scalenie obu tych aspektów. Taka szansa pojawia się w przypadku pracu przy testowaniu aplikacji. Dlaczego warto podjąć się tego zajęcia?

 

Stanowisko ukierunkowane na przyszłość

Korzystanie z nowoczesnych technologii stało się codziennością dla ludzi z całego świata. Osoby, które zawodowo zajmują się ich tworzeniem, wdrażaniem czy ulepszaniem, w dużej mierze przyczyniają się do tego, jaki kształt będzie miała nasza przyszłość. Wobec tego branża IT jest obecnie uznawana za jedną z najbardziej przyszłościowych ścieżek kariery, a co za tym idzie, za najbardziej opłacalny kierunek kształcenia. Warto jednak pamiętać, że nie opiera się ona wyłącznie na pracy programistów. Równie ważne są bowiem poboczne specjalizacje, takie jak praca przy testowaniu aplikacji.

 

Popularność mobilnych oraz komputerowych rozwiązań sprawia, że coraz więcej firm poszukuje do swojego zespołu osób, które w umiejętny sposób zajmą się testowaniem tworzonych aplikacji. Niewątpliwie trend ten jeszcze na długo pozostanie żywy, wobec czego testerzy aplikacji z pewnością zagrzeją sobie miejsce w niejednym przedsiębiorstwie.

 

Ogromne zapotrzebowanie na testerów aplikacji

 

Od wielu lat branża IT może poszczycić się niezwykle dynamicznym rozwojem, co pozytywnie wpływa nie tylko na pracodawców, ale i pracowników. W związku z rozkwitem tego sektora rynku mogą oni liczyć na zwiększające się zapotrzebowanie na pracowników z konkretnych specjalizacji. Tak właśnie jest w przypadku testerów aplikacji, bez których tworzone przez firmy oprogramowania nie mogłyby normalnie funkcjonować. Zauważalny wzrost zainteresowania nowoczesnymi technologiami wśród społeczeństwa sprawia, że zawód ten ma bardzo dobre perspektywy na przyszłość. Wobec tego osoby, które pragną związać z nim swoją karierę zawodową, przez najbliższe lata z pewnością nie będą narzekać na brak pracy.

 

Nieprzeciętne wynagrodzenie

 

Nie od dziś wiadomo, że praca w IT ma jedną, stale podkreślaną zaletę: ponadprzeciętne zarobki. Nie da się ukryć, iż obecnie jest to jedna z najbardziej opłacalnych ścieżek kariery, przez co zauważalny stał się wzrost zainteresowania podejmowaniem różnorodnych wyzwań w tym zakresie – począwszy od budowania solidnych podstaw ze studiów informatycznych, aż po odbywanie indywidualnych szkoleń w celu zmiany dotychczasowej branży. W rzeczywistości osoba, która pragnie zawodowo zająć się testowaniem aplikacji, może liczyć na średnie wynagrodzenie w wysokości 4 586 złotych netto.

 

Finalna kwota w dużej mierze zależy jednak od kwalifikacji. Statystycznie bowiem 25 proc. najlepszych testerów aplikacji zarabia nawet do ok. 5 800 zł netto!

Poszczególne sektory z branży IT rozwijają się w Polsce wyjątkowo dynamicznie, czego dowodem jest duża ilość ofert dla specjalistów zajmujących się przetwarzaniem i analizą danych. Obecnie coraz więcej firm decyduje się na zatrudnienie Big Data Engineer, mając świadomość, jak duży potencjał biznesowy tkwi w efektywnym przetwarzaniu danych. W Polsce praca w big data jest dostępna głównie w dużych aglomeracjach, a zatrudnienie oferują podmioty związane z różnymi branżami.

 

Oferty pracy w Big Data – które miasta dominują?

 

Jeśli szukasz pracy jako specjalista Big Data, w pierwszej kolejności powinieneś zwrócić uwagę na ogłoszenia firm prowadzących działalność w największych polskich aglomeracjach. W dużych miastach możesz liczyć na najwyższe stawki. Ponieważ wielu pracodawców gwarantuje tryb zdalny, przeprowadzka na stałe nie będzie konieczna, a Ty zyskasz możliwość pracy u największych gigantów. Na portalach z ogłoszeniami dominują przede wszystkim oferty z Warszawy, Wrocławia i Krakowa. Pojawiają się również propozycje z Katowic, Łodzi i Trójmiasta. Chociaż przeważają oferty z dużych aglomeracji, wraz z rosnącym popytem na to stanowisko coraz częściej można trafić na ogłoszenia z innych polskich miast, które nie są kojarzone z ośrodkami IT.

 

Big Data w Polsce – jakie warunki pracy?

 

Polskie firmy prowadzące rekrutację na stanowisko specjalisty Big Data oferują atrakcyjne warunki współpracy. Wiele z nich proponuje opcjonalnie dwie podstawowe formy zatrudnienia – w oparciu o umowę o pracę oraz kontrakt B2B. W niektórych ofertach znajdziesz informacje o obowiązującym trybie zdalnym. To duże ułatwienie dla osób, które chcą wykonywać obowiązki zawodowe w domowym zaciszu. Warto także przyjrzeć się obowiązującym stawkom. Według danych z portalu zarobki.pracuj.pl specjaliści Big Data mogą liczyć w Polsce na średnie wynagrodzenie rzędu 12500 zł brutto miesięcznie. Osoby o wieloletnim doświadczeniu w branży zazwyczaj otrzymują znacznie wyższe stawki. Wiele firm dodatkowo gwarantuje atrakcyjne benefity, takie jak prywatną opiekę medyczną czy dofinansowanie zajęć sportowych.

 

Jakie firmy prowadzą rekrutację na stanowisko Big Data Engineer?

 

Doświadczony specjalista Big Data może zdecydować się na współpracę z firmami z różnych branż. Rekrutację prowadzą między innymi banki, które każdego dnia obracają bardzo dużą ilością danych. Pracę oferują także firmy zajmujące się tworzeniem własnych aplikacji, pozyskując z ich pomocą dane od użytkowników. Można również zdecydować się na współpracę z portalem internetowym. Ponieważ w naszym kraju rośnie świadomość znaczenia pozyskiwania i przetwarzania danych, coraz więcej podmioty z różnych sektorów zatrudnia specjalistów Big Data. Współpracę proponują przedsiębiorstwa, w których każdego dnia przetwarzane są dane klientów.

 

Chcesz wiedzieć, jak wygląda praca w Big Data w Polsce? Odwiedź portal Protocol IT i zapoznaj się z najnowszymi ofertami z naszego kraju. Przekonaj się, jak duże jest zapotrzebowanie na polskim rynku na doświadczonych specjalistów z obszaru Big Data.

Business Intelligence to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się obszarów IT. Warto zdecydować się na pracę w BI, wybierając konkretną specjalizację. Power BI Administrator, Business Intelligence Consultant czy Business Intelligence Engineer, to zawody, które zasługują na miano przyszłościowych. Ponadto, praca w BI ma wiele dodatkowych zalet, takich jak zdalny tryb pracy oraz wysokie zarobki.

 

Atrakcyjne warunki pracy w Business Intelligence

 

Firmy poszukujące specjalistów z obszaru BI starają się zaproponować potencjalnym kandydatom jak najkorzystniejsze warunki współpracy. W wielu ofertach widnieje informacja o elastycznym grafiku, co jest doskonałym rozwiązaniem dla osób zainteresowanych nienormowanym czasem pracy. Ponadto, bardzo często pojawiają się ogłoszenia dedykowane osobom, którym zależy na 100% zdalnym trybie. Dzięki temu nawet kandydaci ze znacznie oddalonych miejscowości mogą uczestniczyć w rekrutacji – bez obaw, że zdobycie posady wiązałoby się z przeprowadzką.

 

Satysfakcjonujące zarobki w obszarze Business Intelligence

 

Praca w Business Intelligence wiąże się z wysokim wynagrodzeniem, co stanowi jej kolejną zaletę. Przykładowo, według danych z portalu zarobki.pracuj.pl mediana na stanowisku Business Intelligence Developer wynosi aż 12500 zł brutto. Ponad 50% osób zatrudnionych w tym zawodzie może liczyć na znacznie wyższe stawki. Wysokość wynagrodzenia zależy między innymi od miejsca pracy. Najlepsze warunki finansowe oferują przede wszystkim firmy z większych aglomeracji, w tym z Warszawy, z Krakowa czy z Wrocławia. Warto podkreślić, że jedną z kluczowych zalet pracy w BI jest także możliwość znalezienia zatrudnienia poza granicami kraju. W zagranicznych oddziałach globalnych marek można liczyć na jeszcze wyższe wynagrodzenie, szczególnie w przypadku osób, które mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w branży BI.

 

Czy praca w Business Intelligence jest przyszłościowa?

 

Osoby pracujące w Business Intelligence mają do wyboru bardzo dużo ofert pracy. Na zawody takie jak: BI Developer, BI Engineer czy BI Consultant, jest coraz większe zapotrzebowanie na rynku. Firmy chętnie inwestują w usługi związane z Business Intelligence, mając na uwadze podejmowanie trafnych decyzji biznesowych w oparciu o analizę danych. Praca w tym obszarze jest zatem bardzo przyszłościowa. Dodatkowo warto podkreślić, że technologie wykorzystywane w IT cały czas się rozwijają, a wraz z kolejnymi modyfikacjami specjaliści mogą przeprowadzać analizę danych z uwzględnieniem bardziej szczegółowych informacji. Ich działanie staje się efektywniejsze, a osoby odpowiedzialne za kierowanie danym biznesem mogą szybko wdrożyć odpowiednie zmiany, zdobywając nowych klientów.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej, na czym polega praca w Business Intelligence? Zapoznaj się z najnowszymi ofertami z Polski i zagranicy. Zwróć uwagę nie tylko na wymagania stawiane przez pracodawców, ale również na dodatkowe korzyści. Przekonaj się, z jakimi zaletami wiąże się praca w tym obszarze IT.

Programiści to jedna z lepiej opłacanych grup zawodowych. W związku z tym nic dziwnego, że coraz więcej osób myśli o rozpoczęciu pracy w branży IT. Jedną ze ścieżek, którą mogą obrać początkujący informatycy, jest posada programisty C#. Jak przygotować się do zajęcia tego stanowiska, aby znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie? Sprawdźmy!

Zdobądź odpowiednie wykształcenie

Jednym z wymagań stawianych przed pracodawców jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia. Absolwenci wyższych studiów informatycznych oraz specjalności informatycznej mają największe perspektywy na znalezienie zatrudnienia. Mimo, iż tytuł magistra nie jest warunkiem koniecznym do otrzymania posady programisty C#, warto go mieć i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Praca w C# wymaga znajomości podstawowych koncepcji programowania, w związku z tym wykształcenie wyższe i zdobyta w czasie edukacji wiedza są sporym ułatwieniem w kształtowaniu swojej kariery zawodowej w tym kierunku.

Naucz się języka programowania

Z całą pewnością podstawą do znalezienia zatrudnienia na stanowisku programisty C# jest opanowanie języka programowania. C# to jeden z najpopularniejszych, wieloplatformowych języków, służący do tworzenia aplikacji webowych. C# można przyswoić na różne sposoby – poprzez samodzielną naukę, czytanie książek czy też uczestniczenie w kursach online. Jego wyuczenie dla rozpoczynających przygodę z programowaniem z pewnością nie należy do najłatwiejszych, jednak jest bazą do otrzymania posady programisty C#.

Zadbaj o odpowiednią motywację

Programowanie wymaga posiadania ogromnych pokładów cierpliwości oraz zaangażowania. Osoba chcąca zostać programistą C# musi spędzić wiele godzin przed komputerem, cały czas skupiając swoją uwagę na wykonywanej pracy. Branża IT nieustannie się rozwija, w związku z czym jej pracownicy również muszą dbać o poszerzanie horyzontów. Zawziętość i chęć do zdobywania wiedzy to cechy pożądane u przyszłych programistów. Odpowiednia motywacja do pracy jest w stanie zagwarantować satysfakcjonujące zarobki.

Podszlifuj znajomość angielskiego

Odpowiednie przygotowanie do pracy jako programista C# to także dobra znajomość języka angielskiego. Spora część materiałów do przyswojenia wiedzy o tym języku jest po angielsku, a także bardzo często należy go wykorzystywać, w związku z czym osoby biegle się nim posługujące szybciej zrozumieją podstawy, niezbędne do znalezienia zatrudnienia. Również sam język C# i znajdujące się w nim słowa kluczowe są po angielsku, dlatego warto podszkolić się w tym zakresie. Angielski przyda się także już po opanowaniu C# i otrzymaniu posady programisty C# – w tej branży bardzo często musimy współpracować z zagranicznymi klientami lub międzynardowymi korporacjami, a także bardzo często sprawdza się obcojęzyczną dokumentację specjalistyczną.

Język programowania C++ wciąż cieszy się dużą popularnością, ponieważ można go wykorzystywać do realizacji najróżniejszych projektów z zakresu IT. Praca w tej technologii często sprowadza się do wdrażania konkretnych rozwiązań na obszarze systemów komputerowych, aplikacji, programów, a nawet gier komputerowych. Specyfika realizowanych obowiązków zawodowych zależy od profilu danej firmy.

 

Pisanie kodu w C++ – jakie narzędzia są potrzebne?

 

Programiści w swojej pracy korzystają nie tylko z samego języka programowania, ale także z dedykowanych mu narzędzi. W przypadku C++ również będziesz musiał sięgnąć po konkretne rozwiązania, aby szybciej realizować swoje projekty. Priorytetem jest chociażby aplikacja, w której zaczniesz pisać kod. Jako początkujący programista możesz zapisywać go w notatniku, jednakże na dłuższą metę to proste narzędzie nie spełni swojej funkcji. Najlepiej wybrać aplikację z opcją kolorowania składni, aby bez problemu odnajdywać konkretne fragmenty kodu i dokonywać ewentualnych poprawek. W pracy programisty C++ przydatnym narzędziem jest również kompilator do przeprowadzenia zmian w zakresie binarnym. Warto również zastosować odpowiedni debugger, który pomoże sprawdzić poprawność tworzonego kodu.

 

Szeroki zakres zastosowania C++

 

Język C++ może być wykorzystywany do realizacji wielu projektów z obszaru IT. Szczegółowy zakres obowiązków programisty zależy zatem od profilu zatrudniającej go firmy. Język ten często też jest stosowany w tak zwanych systemach wbudowanych. Świetnie sprawdza się do tworzenia oprogramowania przeznaczonego do obsługi aplikacji. Bazując na tym języku, będziesz wdrażał konkretne rozwiązania, które mają na celu zwiększenie wydajności oprogramowania. Ponadto C++ sprawdza się przy tworzeniu systemów operacyjnych. Praca w tym języku może też polegać na tworzeniu gier – wiele popularnych produkcji zostało napisanych właśnie w C++.

 

Praca w C++ a zdobywanie nowych umiejętności

 

Niektóre języki programowania są świetnym początkiem do poznania bardziej skomplikowanych technologii. Przykładem jest także C++, którego znajomość ułatwia zrozumienie innych języków prgoramowania. Decydując się na pracę w C++, musisz być gotowy na poznawanie innych, bardziej skomplikowanych technologii. Wielu właścicieli firm wymaga od programistów znajomości nie tylko tego języka, ale dodatkowo Pythona czy na przykład JavaScript. Dzięki temu zakres możliwości obowiązków zawodowych staje się znacznie szerszy, pozwalając na realizację bardziej skomplikowanych projektów. Dodatkowo warto podkreślić, że język C++ może być  wykorzystywany do testowania programowania, aplikacji webowych lub mobilnych.

 

Chcesz wiedzieć, na czym w praktyce może polegać praca w C++? Zapoznaj się z aktualnymi propozycjami zatrudnienia, które znajdziesz na portalu Protocol IT. Zwróć uwagę na obowiązki zawodowe uwzględnione w konkretnych ofertach. Sprawdź także, czego pracodawcy oczekują od kandydatów i zastanów się, czy jesteś w stanie sprostać ich wymaganiom.

Wzmożona czujność czy ograniczone zaufanie to jedne z wielu rad, jakich udzielamy swoim bliskim czy znajomym, aby zapewnić im bezpieczeństwo. I choć w realnym życiu istnieje szansa na zapobiegnięcie przestępstwu – w końcu świadkowie, monitoring czy namierzanie lokalizacji za pomocą smartfonu po to właśnie funkcjonują – w jego wirtualnym odpowiedniku sprawa prezentuje się już nieco mniej optymistycznie. W cyberprzestępstwie najgorsze jest bowiem to, że zupełnie nie da się przewidzieć, kto padnie jego ofiarą. Stąd też zabezpieczenia zapewniają sobie firmy z różnorodnych branż.

Nie tylko firmy z sektora IT

Cyberbezpieczeństwo to dziedzina IT, która w ostatnich latach przeżywa niemałe oblężenie. Nowoczesne technologie oraz narzędzia nie tylko usprawniają codzienne życie każdego człowieka, ale stanowią atrakcyjny cel dla sieciowego hakera. W związku z tym użytkownicy sieci są coraz bardziej narażeni na wystąpienie tego zjawiska – zarówno indywidualni, jak i biznesowi. Bez wątpienia niektóre firmy są bardziej narażone na powyższe ryzyko aniżeli inne. Jednak kwestia bezpieczeństwa nie jest czymś, co należy bagatelizować, dlatego od jakiegoś czasu każda z nich – niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności – decyduje się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa.

Od dawna dziedzina ta nie jest związana wyłącznie z firmami informatycznymi, które na co dzień zajmują się wdrażaniem niezwykle ważnych rozwiązań technologicznych. Na ataki narażone są wszystkie przedsiębiorstwa, przechowujące swoje dane na wirtualnych serwerach. Cyberprzestępca równie dobrze może więc zaatakować sklep internetowy, jak i szpital.

Operacja danymi na ogromną skalę

Niewątpliwie łakomym celem każdego hakera jest dostęp do danych, których kradzież lub usunięcie przyniesie mu jakiekolwiek korzyści. Dlatego też na zjawisko to narażone są przede wszystkim firmy i korporacje, operujące na co dzień ogromną ilością istotnych danych. Wśród nich najczęściej wymienia się oczywiście gigantów pokroju Google czy Microsoft, jednak w równym stopniu może to dotyczyć pomniejszych podmiotów, zajmujących się bankowością, nieruchomościami, logistyką czy księgowością. W każdym z tych wypadków nieodwracalnym skutkiem jest utrata nie tylko środków finansowych, ale i danych – a przy tym zaufania – dotychczasowych klientów.

Pracownicy z działu cyberbezpieczeństwa są więc poszukiwani przez różnorodnych pracodawców. Mogą zatem swobodnie przeglądać interesujące oferty i samodzielnie podejmować decyzję o tym, jakie dane będą przez nich chronione w trakcie codziennego dnia pracy. Sprawdź, jakie oferty na Ciebie czekają pod hasłem praca w cyberbezpieczeństwie!

Co ciekawsze, coraz częściej na zatrudnienie specjalisty z działu cyberbezpieczeństwa, decydują się także osoby działające w showbiznesie. Kradzież wizerunku, konta na popularnym serwisie społecznościowym czy dostęp do wrażliwych danych ulubionej gwiazdy często bywają łakomym kąskiem dla hakerów. Z racji wzrastającej roli social mediów jeszcze przez długi czas eksperci w tej dziedzinie nie będą mogli narzekać na brak pracy.

W trakcie czynnej edukacji każdy początkujący programista staje przed wyborem języka, którym będzie posługiwał się w późniejszej pracy zawodowej. Swoją decyzję powinien opierać nie tylko na indywidualnych preferencjach i możliwościach, ale przede wszystkim na analizie potrzeb pracodawców oraz aktualnej sytuacji rynkowej. Biorąc pod uwagę te czynniki, łatwo dostrzec, że w ostatnich latach prym wśród języków programowania wiedzie Java. Chcesz wiedzieć, jakie zalety ma praca w Java? Sprawdź razem z nami!

  1. Jeden z najpopularniejszych języków

Język programowania Java zdecydowanie nie należy do nowości. Jest on znany od wielu lat, a za jego pomocą tworzone były (i w dalszym ciągu są!) topowe aplikacje oraz strony internetowe. W związku z tym cieszy się on ogromną popularnością wśród użytkowników, programistów czy firm wykorzystujących kody programowania. Co jednak jest istotniejsze z perspektywy kandydata to to, że znajomość języka Java stanowi jedno z głównych wymagań potencjalnych pracodawców na rynku IT.

  1. Tworzenie dowolnych projektów

Praca w Java może przyjmować bardzo różnorodną formę. Bezpośrednio wiąże się to z faktem, że jest to język uniwersalny, za pomocą którego można tworzyć dowolne projekty – zarówno aplikacje mobilne, jak i programy desktopowe czy webowe. Dzięki temu jest on niezwykle ceniony w branży IT, ponieważ umożliwia dokładną realizację wszelkich założonych celów.

  1. Język łatwy do przyswojenia

Wśród zalet wymienianych przez programistów Java znajduje się również ta, dotycząca łatwej przyswajalności. Język Java jest stosunkowo łatwy do opanowania, a co za tym idzie, można swobodnie uczyć się go od podstaw – także na własną rękę! Niewątpliwie jest to szansa dla tych, którzy we wcześniejszych latach obrali niewłaściwą ścieżkę edukacji, a teraz chcieliby się przebranżowić. Dodatkowo, z racji swojej popularności, na rynku występuje ogromna ilość podręczników lub opracowań do samodzielnej nauki języka Java. Dzięki temu nie trudno zyskać fachowe źródło wiedzy.

  1. Najlepiej opłacany w branży

Kolejną cenną zaletę pracy w Java stanowi fakt, iż programiści posługujący się tym językiem stale są poszukiwani przez pracodawców. Oznacza to, że jego znajomość nie tylko otwiera drzwi do wielu przedsiębiorstw, ale i zapewnia stabilne miejsce zatrudnienia. Co więcej, wiąże się ono z doskonałymi zarobkami! Od kilku lat zawód programisty Java jest bowiem najlepiej opłacany w całej branży IT – już młodszy specjalista może liczyć na wynagrodzenie rzędu 5 500 zł brutto, podczas gdy Java Developer Senior o ponad połowę więcej.

Wśród atutów pracy w języku programowania Java znajduje się także przyjazny i bardzo rozbudowany ekosystem. Ze względu na popularność tego języka, jak również jego wieloletnie działanie, ekosystem dysponuje dużą ilością gotowych bibliotek i rozwiązań, z których mogą korzystać programiści. Ponadto nie występują żadne problemy, związane z integracją platformy czy aplikacji powstałej przy pomocy języka Java z usługami takich gigantów jak Google, czy Facebook. Bez wątpienia wpływa to na wygodę pracy każdego programującego.

Chciałbyś pracować nad funkcjonalnością stron internetowych? Jeśli tak, zastanów się nad rozpoczęciem kariery na stanowisku programisty w JavaScript. Osoba pracująca w tym zawodzie dba nie tylko o prostą obsługę danej witryny, ale także o jej atrakcyjny wygląd. To wymarzona profesja dla programistów, którzy dobrze odnajdują się w językach skryptowych.

 

Czy posiadasz cechy dobrego programisty JavaScript?

 

Jeśli chcesz pracować w JavaScript, powinieneś zastanowić się, czy posiadasz cechy dobrego programisty. W tym zawodzie odnajdują się osoby cierpliwe i skrupulatne. Tworzenie interaktywnych odnośników do stron czy wprowadzanie rozwiązań nakierowanych na zwiększenie funkcjonalności witryny często wiąże się z wielogodzinnym kodowaniem. W tej profesji ważną cechą są także umiejętności komunikacyjne, co wiąże się z koniecznością współpracowania z pozostałymi członkami zespołu deweloperskiego. To również wymarzona praca dla osób o wysoko rozwiniętym wyczuciu estetyki – programista JavaScript musi dbać o interesującą prezencję witryny.

 

Czy ważny jest dla Ciebie rozwój?

 

Praca programisty w JavaScript wymaga ciągłego rozwijania swoich umiejętności. Jeśli lubisz zmiany, interesujesz się technologicznymi nowościami i wiesz, jak ważne jest udoskonalanie dotychczasowych rozwiązań IT, dobrze odnajdziesz się w tym zawodzie. Frameworki stosowane w JS podlegają nieustannym modyfikacjom. W efekcie ich starsze wersje stają się bezużyteczne, a zastępują je najnowsze odsłony, które musisz poznawać . Kodowanie w JavaScript wiąże się z koniecznością ciągłego odkrywania kolejnych narzędzi, w tym bibliotek wykorzystywanych do tworzenia interfejsów czy mobilnych aplikacji. Programista w JW to także wymarzony zawód dla osób twórczych, które potrafią dopasować narzędzia frontendowe do aktualnych potrzeb.

 

Czy lubisz tworzyć strony internetowe lub aplikacje?

 

Praca w JavaScript zazwyczaj sprowadza się do udoskonalania witryn internetowych lub aplikacji webowych. To odpowiednia propozycja zawodowa dla osób, które lubią uczestniczyć w tworzeniu różnych projektów internetowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich funkcjonalności. W tym zawodzie przydatny jest również wysoko rozwinięty zmysł estetyczny. Wprowadzając konkretne udoskonalenia, programista w JavaScript musi pamiętać o zachowaniu atrakcyjnego wyglądu danej strony lub aplikacji. Warto podkreślić, że efekty są widoczne od razu, wraz z aktualizacją wprowadzonych zmian. Dzięki pracy w JS można znacząco wpłynąć na popularność danej witryny. Dodatkowym atutem tego języka jest jego prosta obsługa – programista w JS to wymarzony zawód dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kodowaniem.

 

 

 

Jeśli uważasz, że praca w JavaScript jest dla Ciebie wymarzoną propozycją zawodową, koniecznie zapoznaj się z aktualnymi ofertami zatrudnienia. Wejdź na branżowy portal  →  https://theprotocol.it/filtry/javascript;t.i zwróć uwagę na najnowsze ogłoszenia z Twojego regionu

Coraz więcej osób poszukujących zatrudnienia rozważa branżę IT. Nic dziwnego – związanie swojej drogi zawodowej z programowaniem jest w stanie zapewnić wolność finansową oraz satysfakcję z wykonywanej pracy. Jedną z opcji będzie zostanie programistą PHP. Na czym polega praca na tym stanowisku oraz czym tak właściwie jest PHP?

 

Czym jest PHP?

 

Najprościej mówiąc, PHP to język programowania. Służy do tworzenia stron internetowych oraz aplikacji. Jest jednym z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych języków w technologiach webowych. Język skryptowy PHP będzie dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób rozpoczynających swoją przygodę z programowaniem, jak i dla tych zaawansowanych w jego stosowaniu.

 

Wymagania na stanowisko

 

Podstawą pracy w PHP jest znajomość języka programowania. Ta umiejętność staje się jednak jedynie bazą. Aby pracować w tym zawodzie konieczne będzie opanowanie wielu innych narzędzi oraz języków wspomagających, które pozwolą na znalezienie satysfakcjonującego stanowiska pracy w zawodzie. Znajomość HTMLa czy CSSa to absolutna podstawa, aby działać w świecie aplikacji webowych. Dlatego też osoba na tym stanowisku powinna mieć doświadczenie w tworzeniu aplikacji internetowych i biegle poruszać się w Internecie. Programista PHP dodatkowo powinien cechować się dyspozycyjnością, zdolnością do logicznego myślenia oraz kreatywnością. Dodatkowym atutem będzie znajomość języka angielskiego.

 

Zakres obowiązków programisty PHP

 

Programista PHP jest jednym z najbardziej pożądanych specjalistów na rynku. Jest on osobą, która dzięki opanowaniu języka programowania jest w stanie tworzyć strony oraz aplikacje internetowe. Zakres obowiązków na tym stanowisku zależny jest przede wszystkim od zatrudniającego lub zleceniodawcy, jednak istnieje szereg czynności, które z reguły wykonuje większość developerów PHP:

  • Analiza projektu oraz planowanie działań
  • Kodowanie aplikacji/strony internetowej
  • Faza testowania wykonanego projektu
  • W razie konieczności – naniesienie poprawek
  • Wdrożenie projektu w życie

Programiści PHP mogą także zajmować się usuwaniem usterek i błędów w istniejących już projektach, a także wprowadzać modyfikacje mające na celu ulepszenie danych stron czy też aplikacji internetowych.

 

Warunki pracy w PHP

 

Profesja programisty PHP z pewnością nie będzie odpowiednia dla każdego. Praca w PHP wymaga spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej, przez co istnieje duże ryzyko narażenia na choroby kręgosłupa. Dodatkowo developer PHP większość czasu przebywa przed ekranem komputera, w związku z czym łatwo u niego o zmęczenie wzroku. Osoba na tym stanowisku zazwyczaj pracuje w pomieszczeniach biurowych lub w domu. Jego praca przeważnie ma charakter samodzielny, jednak zdarza się, iż przy niektórych projektach współpracuje z innymi specjalistami z branży IT. W tej profesji kładzie się wyjątkowy nacisk na finalne efekty, dlatego też bardzo wielu programistów PHP ma dużą swobodę w planowaniu swoich działań i możliwość samodzielnego ustalania godzin pracy.

Jeśli chcesz pracować w SQL, zastanów się nad wyborem odpowiedniego kierunku studiów. Osoby z wyższym wykształceniem informatycznym o specjalizacji związanej z administrowaniem baz danych mają duże szanse na znalezienie zatrudnienia w tym obszarze. Po skończonych studiach warto pomyśleć o kontynuowaniu nauki na studiach podyplomowych, wybierając węższą dziedzinę specjalizacji.

 

Studia a umiejętności praktyczne

 

Studia informatyczne umożliwiają nie tylko poznanie teorii z danej dziedziny nowoczesnych technologii, ale również zdobycie umiejętności praktycznych, dzięki którym możliwa będzie praca w SQL. Obecnie na wielu polskich uczelniach dostępne są studia na specjalizacji: administrator baz danych. Warto zapoznać się ze szczegółowym programem zajęć na wybranych uczelniach. Na tym kierunku studenci uczą się między innymi: jak projektować różne rodzaje baz danych, jak programować serwery typu SQL, jak tworzyć bazy dane online oraz na czym polega administrowanie pozyskanymi informacjami. Wystarczy ukończyć studia na poziomie licencjackim, aby zdobyć podstawowe umiejętności z zakresu praktycznego posługiwania się SQL.

 

Jaki zawód związany z SQL można wykonywać po studiach informatycznych?

 

Ukończenie kierunku związanego z administrowaniem baz danych otwiera drzwi do kariery na różnych stanowiskach. Możesz zdecydować się na przykład na posadę programisty baz danych. Inną alternatywą jest profesja administratora MS SQL. Możesz również sprawdzić się na stanowisku IT w firmie korzystającej z systemów informatycznych. Zazwyczaj studia przygotowują nie tylko do obsługi baz danych SQL, ale również Oracle czy DB2 co dodatkowo zwiększa zakres propozycji zatrudnienia.

 

Studia podyplomowe z zakresu SQL – czy warto się zdecydować?

 

Z myślą o zwiększeniu swoich szans na rynku pracy, warto zastanowić się nad podjęciem studiów podyplomowych. Wybierając konkretny kierunek, najlepiej wziąć pod uwagę aktualne zapotrzebowanie na rynku. Dobrym pomysłem mogą być studia łączące w sobie dwa obszary pracy w IT. Przykładem jest kierunek analityki danych z wykorzystaniem SQL oraz Business Intelligence. Po ukończeniu takich studiów możesz sprawdzić się na stanowisku analityka ekonomicznego. Obecnie coraz więcej właścicieli firm jest świadomych potencjału, jaki tkwi w zbieraniu i analizowaniu danych, dlatego pracę w tym zakresie oferują podmioty związane z najróżniejszymi branżami. Za główny wymóg uznaje się dobrą znajomość języka SQL – studia podyplomowe pozwolą zdobyć konkretne umiejętności z tego zakresu i są dedykowane osobom, które znają program MS Excel i mogą pochwalić się podstawową wiedzą dotyczącą ekonomicznego aspektu analizy danych.

 

 

Jeśli interesuje Cię praca w SQL, zdecyduj się na studia informatyczne z tego zakresu i sprawdź aktualne oferty pracy dla specjalistów IT z obszaru analizy danych. Przekonaj się, jak duże jest zapotrzebowanie na wykwalifikowanych analityków, którzy mogą zdecydować się na współpracę z firmami z najróżniejszych gałęzi gospodarki.